Pereiti prie turinio

Maranjano valstija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Maranjano valstija
Estado do Maranhão

1621 – 1751
Šiaurinė reparticija (žalia) 1572 m.
Valstybė Brazilijos kolonija
Administracinis centras San Luisas
Kapitonijos 3 (1621, 1718), 2 (1680)

Maranjano valstija (port. Estado do Maranhão) – Portugalijos valda, Brazilijos kolonijos administracinis vienetas dabartinės šiaurinės Brazilijos teritorijoje, egzistavusi 1621–1751 m.

Raida[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Administracinis vienetas įkurtas 1621 m., siekiant apjungti senąsias kapitonijas į didesnius vienetus. Tokiu būdu Brazilijos kolonijoje sukurtos dvi valstijos: Brazilija (pietinė) ir Maranjanas (šiaurinė). Tokie bandymai jau buvo vykdyti ir anksčiau, 1573-1578 ir 1608-1612 sukuriant Šiaurės ir Pietų Reparticijas.

Kiekviena valstija turėjo tam tikrą kapitonijų skaičių: iš 15 kapitonijų Maranjanui priklausė 8 senųjų kapitonijų teritorijos, tačiau kadangi kai kurios jų buvo nunykusios, įkūrimo metu sudarė Maranjano valstiją sudarė 3 realios kapitonijos: Maranjano kapitonija, Paros kapitonija ir Searos kapitonija. Maranjano valstija buvo silpnesnė, nei jos pietinė kaimynė Brazilija. Pastaroji sparčiai plėtėsi ne tik į nekontroliuojamus vakarus, bet ir į šiaurę, t. y. Maranjano valstijos sąskaita. 1680 m. Maranjanas neteko vienos savo kapitonijų - Searos, kuri integruota į Brazilijos Pernambuko kapitoniją.

Vienintelė Maranjano kapitonija aktyviai vykdė plėtrą į vakarus, į Amazoniją, plėsdama visos valstijos teritorijas. Dėl to 1718 m. nuo jos atskirta nauja Piavio kapitonija.

1751 m. valstija buvo pervardinta Gran Paros ir Maranjano valstija (port. Estado do Grão-Pará e Maranhão), ir sostinė perkelta į Beleną.