Mantekas Čija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Mantekas Čija
 Ambox scales.svg  Šio straipsnio neutralumas yra ginčytinas.
Prašome žiūrėti diskusiją (papildomos informacijos gali būti istorijoje).

Mantekas Čija (angl. Mantak Chia, kin. 謝明德, pinyin: Xiè Míngdé, g. 1944 m. balandžio 24 d.) – Tailande gimęs kinų kilmės daoizmo mokytojas, ciguno ir daosių seksualinių praktikų meistras, daosių jogos ir Gydomojo Tao sistemos (Universal Healing Tao) kūrėjas, daugiau nei 50 knygų apie ciguną, meditacijas ir seksualines praktikas autorius ir bendraautoris. Vakarų kultūroje išgarsėjęs kaip daosių seksualinių praktikų mokytojas.

Mantekas dao (dar vadinamu „tao“) mokymu susidomėjo dar vaikystėje, vėliau studijavo kitas disciplinas, mediciną ir viską apjungė į vieningą Gydomojo Tao sistemą. Mantekas Čija yra vienintelis meistras, kurį kinų medicinos ir ciguno kongresas net du kartus (1990 m. ir 2012 m.) išrinko metų ciguno meistru. Žurnalas „Protas kūnas dvasia“ 2012 m. sureitingavo Manteką Čiją 18 vietoje tarp 100 pasaulio dvasinių lyderių.[1]

1996 m. Jo paties pasakojimu, taikomosios biokibernetikos ir grįžtamojo ryšio tyrimų institute buvo tiriama Mantekos Čijos smegenų veikla pasinėrus į meditaciją (vidinės šypsenos meditaciją, mikrokosminę orbitą). Meditacijų metu sustiprėjo tie Manteko Čijos smegenų pajėgumai ar elektros srovės, kurie siejasi su skaidrumu, sveikata ir koncentracija. Jie buvo daug didesni, nei visų kada nors šiame centre tirtų žmonių pajėgumai. Pasak paties Manteko Čijos, priešingai nei kitiems mantras kalbantiems ar dvasines giesmes giedantiems žmonėms, didžiulis Manteko Čijos smegenų pajėgumas išliko net praėjus 20 minučių po meditacijos, o gana aukštas liko dar 15 valandų.[2]

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mantekas gimė 1944 m. balandžio 4 d. kinų šeimoje Tailande. Šešerių metų būsimą meistrą budistų vienuoliai apmokė kaip sėdėti ir „nuraminti protą“, t. y. pirmųjų meditacijų. Dar mokydamasis pradinėje mokykloje jis mokėsi taibokso (Thai boxing). Vėliau jis pradėjo mokytis pas meistrą Lu, kuris supažindino būsimą meistrą su tai či (Thai Chi), aikido ir joga.

Po kelerių metų mokantis Honkonge Mantekas susipažino su savo pirmuoju ezoterikos ir daoizmo mokytoju, meistru Yi Eng. Taip prasidėjo Manteko Čijos daoizmo kelias. Jis išmoko, kaip cirkuliuoti energiją mūsų kūnuose mikrokosmine orbita, kaip atverti šešis specialius kanalus panaudojant penkių elementų suliejimo techniką, vidinės alchemijos techniką Kan ir Li ir kitas technikas, kurias dabar Mantekas Čija moko savo mokinius. Meistras Yi Eng išmokė ir paskatino Manteką gydyti ir mokyti kitus žmones.

Dvidešimtmetis Mantekas Čija pas meistrą Meugi Singapūre mokėsi kundalini, daosių jogos ir Budos delno technikos. Netrukus jis išmoko pašalinti energetinius blokus iš savo kūno. Leisdamas gyvybinę energiją per delnus jis pradėjo gydyti žmones. Iš daktaro Mui Yimwattana Tailande meistras Čija išmoko garsiojo organų masažo Chi Nei Tsang.

Vėliau Mantekas Čija mokėsi pas meistrą Cheng Yao-Lun, kuris supažindino jį su šaolino vidinės jėgos technikomis. Mantekas išmoko, kaip apsaugoti organus, liaukas, kaulų čiulpų kvėpavimo technikų, kaip stiprinti ir atnaujinti sausgysles. Meistro Cheng Yao-Lun sistema apjungė taiboksą su kung fu. Tuo pat metu Mantekas taip pat mokėsi pas meistą Pan Yu, kuris apjungė daosių, budistų ir dzen mokymus. Meistras Pan Yu taip pat paaiškino Mantekui apie In ir Jang balanso svarbą tarp vyro ir moters ir kaip išsiugdyti geležinį kūną.

Tam, kad geriau suvokti gydomosios energijos galią, Mantekas dvejus metus studijavo žmogaus anatomiją ir mediciną.

Apjungęs daoizmo žinias su kitomis disciplinomis, Mantekas Čija pradėjo mokyti pagal Gydomojo Tao (Universal Healing Tao) sistemą. 1979 m. emigravo į Ameriką, kur atidarė Visatos gydomojo tao centrą. Gyvendamas Amerikoje meistras Čija toliau studijavo tai či wu stiliaus sistemą kartu su Edward Yee Niujorke.

1994 m. Mantekas Čija sugrįžo į Tailandą ir įkūrė Gydomojo Tao centrą netoli didmiesčio Čiangmajaus šalies šiaurėje ir pavadino jį „dao sodu“ (Tao Garden). Čia buvo pastatyta meditacijų salė, daosių jogos salė, rytinių treniruočių paviljonas po atviru dangumi, pasodinta šimtai medžių, įrengtas viešbutis ir SPA su įvairiomis detoksikuojančiomis programomis. 2002 m. čia pradėta taikyti tamsaus kambario technika, kai žmonės savaitę ar ilgiau gyvena ir minimaliai maitinasi visiškoje tamsoje. „Tao Gardene“ reguliariai vyksta seminarai instruktoriams bei mokiniams, čia gyvena meistras Mantekas Čija.

Meistras Čija atidarė Gydomojo Tao centrų Šiaurės ir Pietų Amerikoje, Europoje, Azijoje, Afrikoje bei Australijoje [3], paruošė apie 6000 instruktorių ir turi kelis šimtus tūkstančių mokinių visame pasaulyje [4]. Lietuvoje yra keturi meistro sertifikuoti intruktoriai, oficiali šalies Gydomojo Tao koordinatorė - Edita Esenku Šimkutė [5].

Gydomojo Tao sistema[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Manteko Čijos Gydomojo Tao sistema (Universal Healing Tao, pilnas vertimas „Visatos Gydomasis Tao“) remiasi tuo, kad žmogus yra visatos dalis ir susijungęs su visata jis gali išgydyti save pats. Pasak meistro Čijos knygų, Gydomojo Tao sistema ne tik gydo, bet ir apsaugo nuo išsekimo ir streso, pagerina visus gyvenimo aspektus. Nesudėtingos technikos ir fiziniai pratimai padeda sukaupti daugiau gyvybinės energijos vadinamos „či“ (chi). Ši gyvybinė energija cirkuliuojama per akupunktūros meridianus kūne subalansuoja žmogų.

Gydomojo Tao sistema pateikiama labai šiuolaikiškai, nors perduoda šimtmečių senumo patirtį – daosizmo ištakos randamos prieš 5000-8000 metų kinų filosofijoje ir medicinoje. Daugelis Manteko Čijos mokomų technikų buvo žinomos tik elitiniam daosių meistrų ratui ir perduodamos tik išrinktiems mokiniams. Surinkęs žinias meistras Čija pradėjo mokyti pagal Gydomojo Tao sistemą Tailande 1973 metais, o 1978 metais ją pateikė Vakarų pasauliui. Gydomasis Tao nėra religija, o mokymas suderinamas su visomis religijomis.[6] Mantekas Čija savo mokymo sistemoje akcentuoja kūno apsivalymo svarbą, t. y. detoksą, kadangi švariame kūne energija cirkuliuoja daug laisviau. Meistras siūlo sveikai maitintis,[7] reguliariai badauti, valyti žarnyną ir t. t.[8] Pasak Williamo U. Wei, Gydomojo Tao instruktoriaus ir knygų su Manteku Čija bendraautoriaus, esminis dao dvasinio augimo aspektas yra darbas su seksualine energija.[9]

Pagrindinių Manteko Čijos mokomų technikų sąrašas:

Praktikos pavadinimas lietuvių kalba Praktikos pavadinimas anglų kalba Trumpas praktikos aprašymas
Vidinė šypsena Inner Smile Meditacinė praktika. Aktyvuojamos gerosios emocijos šypsantis penkiems pagrindiniams organams.
Šeši gydomieji garsai Six Healing Sounds Meditacinė praktika. Iš penkių pagrindinių organų pašalinamos neigiamos emocijos tariant tam tikrus garsus.
Mikrokosminė orbita Microcosmic Orbit Meditacinė praktika. Per žmogaus kūną orbita cirkuliuojama energija.
Geležiniai marškiniai Iron Shirt Ciguno praktika. Treniruojamos sausgyslės ir koreguojama kūno struktūra. Kovos menų technika. Skiriamos šios geležinių marškinių pozicijos: medžio apkabinimas, vėžlys, tiltas, rąstas, feniksas.
Dentenio cigunas Tan Tien Chi Kung Ciguno praktika. Lavinamas dentenis (pilvo srityje kaupiama gyvybinė energija). Praktika atliekama mėgdžiojant gyvūnus: triušis, gervė, erelis, lokys, bulius, kregždė ir t. t.
Daosių joga Tao In Tao Yin Fiziniai jogos pratimai daugiausia skirti apatinei nugaros daliai stiprinti.
Gydomoji meilė Healing Love Daosių seksualinės praktikos. Meditacijų, ciguno ir fizinių pratimų kompleksas skirtas lytinių organų stiprinimui ir seksualinės energijos transformavimui į gyvybinę energiją. Moterų seksualinėse praktikose naudojamas nefrito kiaušinis.
Kamieninių ląstelių cigunas Stem Cell Chi Kung Cigūno praktika. Kvėpavimo technika naudojant „hiterį“ (bambukinę ar metalinę šluotą).
Penkių elementų suliejimas Fusion of Five Elements Aukštesnė meditacinė praktika. Penki elementai apjungiami dentenyje.
Tai či Thai Chi Cigūno praktika. Dar vadinama judančia meditacija, kilusia iš kovos menų.
Kan ir Li Kan and Li Aukšta meditacinė technika, kurios Mantekas Čija moko tamsiojo kambario seminaro metu („Dark Room Retreat“).

[10][11][12][13][14]

Knygos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pasak žymaus Ukrainos jogo Andrejaus Siderskio, Manteko Čijos knygose atvirai išdėstyta informacija, kuri iki visai nesenų laikų buvo slapta, o praktika veikia taip, kad jos nepanaudosi negeriems tikslams. Ezoterinėje literatūroje tiesiog nėra kitų knygų, kuriose taip aiškiai, tiksliai ir paprastai būtų išdėstyta teorija, filosofija ir technikų naudojimas. Meistras Čija pirmasis aprašė tiek išorines technikas, tiek vykstančias žmogaus viduje, todėl jo knygos išskirtinai šiuolaikiškos. Jo knygos vadinamos „naujojo amžiaus“ knygomis ir ženkliai skiriasi nuo tradicinių jogos knygų, kuriose neretai sutinkama daug tuščiažodžiavimo ir nekonkretumo.[15]

Bibliografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Manteko Čijos knygų vertimai į lietuvių kalbą:

 • Mantekas Čija, Reičelė Karlton Abrams. Seksualinės daoistų praktikos moterims: kaip patirti daugkartinį orgazmą. Vilnius, 2010.
 • Mantekas Čija, Daglasas Abramsas. Seksualinės daoistų praktikos vyrams: kaip patirti daugkartinių orgazmų. Vilnius, 2010.
 • Mantekas Čija, Manyvan Čija, Daglasas Abramsas, Reičelė Karlton Abrams. Seksualinės daoistų praktikos poroms: kaip patirti daugkartinį orgazmą. Vilnius, 2019.
 • Mantak Chia, Maneewan Chia. Moteriško seksualinio pajėgumo lavinimas: Tao gydomoji meilė. Šiauliai, 1997.
 • Mantak Chia, Michael Winn. Vyriško seksualinio pajėgumo lavinimas: Tao meilės paslaptys. Šiauliai, 1997.
 • Mantak Chia. Chi Nei Tsang II: vidaus organų Chi masažas: vėjų suvaldymas. Šiauliai, 2003.
 • Mantak Chia. Chi savimasažas: taoistinis atjaunėjimo kelias. Šiauliai, 2001.

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. Oficiali meistro Manteko Čijos svetainė Archyvuota kopija 2016-04-23 iš Wayback Machine projekto.
 2. Mantekas Čija, Reičelė Karlton Abrams. Seksualinės daoistų praktikos moterims. Kaip patirti daugkartinį orgazmą. 2010.
 3. Universal Healing Tao sistemos svetainė
 4. Manteko Čija interviu "London Real"
 5. Universal Healing Tao instruktorių katalogas
 6. Mantak Chia. Taoist Ways to Transform Stress into Vitality. 2002.
 7. Mantak Chia, William U. Wei. Cosmic Nutrition: The Taoist Approach to Health and Longevity. 2012.
 8. Mantak Chia, William U. Wei. Cosmic Detox: A Taoist Approach to Internal Cleansing. 2011.
 9. Mantak Chia. Awaken Healing Light of the Tao. 2002.
 10. Mantak Chia. Awaken Healing Energy throught the Tao. Taoist Secret of Circulating Internal Energy. 2002.
 11. Mantak Chia. Iron Shirt Chi Kung I. 2002.
 12. Mantak Chia, Maneewan Chia. Moteriško seksualinio pajėgumo lavinimas: Tao gydomoji meilė. 1997.
 13. Mantak Chia. Fusion of Five Elements. Basic and Advanced Meditations for Transforming Negative Emotions. 2002.
 14. Mantak Chia. Tan Tien Chi Kung. Empty Force, Perineum Power and the Second Brain. 2002.
 15. Мантэк Чиа. Цигун. Железная рубашка. 2001.