Maksvelo demonas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Maksvelo demono schema

Maksvelo demonas yra mintinis eksperimentas, kurį sukūrė Džeimsas Maksvelas, „kad parodytų, jog antrasis termodinamikos dėsnis turi tik statistinį tikslumą“.[1]

Eksperimentas demonstruoja tokį procesą: yra konteineris, kuris siena yra padalintas į dvi dalis, sienoje yra durys, kurios yra atidaromos Maksvelo demono. Demonas atidaro duris ir leidžia tik „karštoms“ dujų molekulėms praeiti į kitą kambarį, tai iš karto sukelia viename kambaryje temperatūros padidėjimą, o kitame sumažėjimą, mažinama entropija.

Taikymai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Realaus gyvenimo Maksvelo demonų versijos pasirodo, tačiau visi tokie „realūs demonai“ turi entropijos mažinimo efektus, tinkamai suderintus su entropijos didėjimu kažkur kitur. Molekulinio dydžio mechanizmai daugiau neberandami biologijoje; jie yra nanotechnologijų tyrimo objektas. Pavienių atomų spąstai, naudojami dalelių fizikų, leidžia eksperimentatoriui kontroliuoti individualaus kvanto būseną panašiu būdu, kaip Maksvelo demonas.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Cargill Gilston Knott (1911). “Quote from undated letter from Maxwell to Tait”, Life and Scientific Work of Peter Guthrie Tait. Cambridge University Press.