Makmahono linija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Makmahono linija žymi dabartinės Indijos Arunačal Pradešo valstijos (raudona spalva) šiaurinę ribą.
Henry McMahon, pagal kurį pavadinta Makmahono linija.

Makmahono linija – pasienio tarp Indijos ir Tibeto demarkacinė linija, įteisinta 1914 m. Šimlos konvencijoje tarp britų kolonijinės valdžios ir tuo metu de facto nepriklausomo Tibeto atstovų. Pavadinta pagal derybose dalyvavusį ir liniją pasiūliusį britų užsienio sekretorių Henry McMahon.[1] Iki šių dienų Indijos pusė Makmahono liniją traktuoja kaip teisėtą demarkacinę ribą su Kinijos Liaudies Respublika, žyminčią šiaurinę Arunačal Pradešo valstijos ribą, o Kinija ją laiko ginčytina.

Iki Kinijos-Indijos karo[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

MakMahono linija leido Britų Indijai administruoti didelę kalnuotą Himalajų teritoriją, kuri buvo pavadinta Šiaurės rytų pasienio agentūra (North-East Frontier Agency). 1947 m. kraštas atiteko nepriklausomybę paskelbusios Indijos žinion, o po metų Tibetas pripažino, kad nepriklausoma Indija perima Britų Indijos susitarimus, įskaitant ir įsipareigojimą dėl Makmahono linijos.[2]

1950 m. Kinijos Liaudies Respublika okupavo Tibetą ir pareiškė pretenzijas į Šiaurės rytų pasienio agentūrą, nes nepripažino Makmahono linijos. Reaguodama į tai, Indijos valdžia įsteigė kariuomenės prižiūrimus pasienio kontrolės postus. Suprastėjus santykiams tarp Kinijos ir Indijos, Makmahono linija tapdavo pavienių konfliktų vieta: 1959 m. rugpjūčio 25 d. nedidelė Indijos karių grupė peržengė liniją ir buvo apšaudyti Kinijos pasienio apsaugos; tų pačių metų spalio 21 d. įvyko nedidelis apsišaudymas, dėl kurio abi pusės kaltino viena kitą. Nors Kinijos premjeras Džou Enlai pasiūlė abiejose Makmahono linijos pusėse atitraukti kariuomenes ir taip suformuoti demilitarizuotą zoną, Indijos premjeras Džavaharlalis Nehru tokio pasiūlymo nepriėmė.[3] Palaipsniui Kinija sustiprino savo karines pajėgas regione ir 1962 m. spalio 20 d. peržengusi liniją pasistūmėjo į Indijos kontroliuojamą dalį. Šis įsiveržimas bei panašūs veiksmai viena diena anksčiau Aksai Čino regione sukėlė trumpai trukusį Kinijos–Indijos karą. Nepaisant silpno Indijos pasipriešinimo, netrukus kinai atsitraukė iki Makmahono linijos, pabaigdami karą tų pačių metų gruodžio mėnesį. Teritorija buvo faktiškai grąžinta Indijos žinion.

Po Kinijos-Indijos karo[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nepaisant 1972–1981 m. vykusių Indijos ir Kinijos derybų dėl ginčytino teritorijos statuso, susitarimo nepavyko pasiekti. 1972 m. kraštas paskelbtas Indijos sąjungine teritorija, jam suteiktas Arunačal Pradešo vardas, o 1987 m. teritorija įgavo valstijos statusą. Iki šių dienų Indijos pusė Makmahono liniją traktuoja kaip teisėtą demarkacinę ribą, o Kinija ją laiko ginčytina.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Li, X. (2012). China at War: An Encyclopedia. ABC-CLIO, p. 271
  2. Brunet-Jailly, E. (2015). Border Disputes: A Global Encyclopedia. ABC-CLIO, p. 524
  3. Li, X. (2012). China at War: An Encyclopedia. ABC-CLIO, p. 271

Susiję straipsniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]