Maithilių kalba

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Nepalų kalba
मैथिली
Kalbama: Nepalas, Indija
Kalbančiųjų skaičius: >15 mln.
Vieta pagal kalbančiųjų skaičių:
Kalbos išnykimas:
Kilmė:

indoeuropiečių
 indoiranėnų
  indoarijų
   rytų indoarijų
    biharų
     maithilių

Rašto sistemos: mithilakšras (ist.), devanagari
Oficialus statusas
Oficiali kalba: Nepalo vėliava Nepalas, Indijos vėliava Indija (atskirai – Biharas)
Prižiūrinčios institucijos:
Kalbos kodai
ISO 639-1:
ISO 639-2: mai
ISO 639-3: mai

Maithilių kalba (मैथिली = Maithilī) – indoeuropiečių kalbų šeimai, indoarijų atšakai priklausanti kalba, vartojama Pietų Azijoje gyvenančių maithilių tautos žmonių. Paplitusi Nepalo lygumų rytinėje pusėje bei Indijos valstijos Biharo šiaurinėje ir rytinėje dalyje (istoriniame Mithilos krašte). Kalbančiųjų skaičius – virš 15 mln. žmonių.

Nuo XIX a. maithilių kalba buvo laikoma viena iš rytinių hindi (hindustani) tarmių (viena iš daugelio Biharų kalbų), nors turi daugiau panašumų su nepalų kalba. Maithilių kalba, kaip ir keletas kitų šio krašto kalbų, susidarė iš Magadhi prakrito. Pati maithilių kalba turi daug tarmių.

Seniausias žinomas maithilių tekstas yra Varna Ratnākara, 1507 m. užrašytas mithilakšaro („Mithilos raidės“) raštu. Taip pat šia kalba sukurta daug religinių dainų, poezijos. 1881 m. parašyta pirmoji maithilių gramatika. Nuo XX a. pradėta kurti šiuolaikinė maithilių literatūra, 1965 m. ši kalba pripažinta Indijos literatūros akademijos. 2002 m. maithilių kalba paskelbta viena iš valstybinių Indijos kalbų bei viena iš oficialių Biharo valstijos kalbų, o 2016 m. – Nepalo valstybine kalba (drauge su nepalų kalba).

Įprastas maithilių raštas buvo mithilakšaras (iš esmės, bengalų rašto atmaina), bet XX a. pereita prie devanagari.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Wikipedia
Vikipedija Maithilių kalba