Mahometo atvaizdas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką

Straipsnių serija
Allah1.png
Islamas

Alachas· Dievo vienovė
Mahometas· Kiti pranašai

Praktikos

Kalima· Salat
Zakatas· Ramadanas· Hadžas

Tekstai ir Religiniai šaltiniai

Koranas· Suna· Hadisai
Fikh· Šarija· Kalam· Sufizmas

Istorija ir Dvasiniai lyderiai

Istorija· Imamas· Ulama
Ahl al-Bayt· Sahaba
Sunni· Shi’a
Rashidun· Shi’a imams

Islamo atšakos

Sunizmas· Šiizmas

Kultūra ir Visuomenė

Studijos· Gyvūnai· Menas
Kalendorius· Vaikai
Demografija· Šventės
Mečetė· Filosofija
Mokslas· Moterys
Politika· Davahas

Islamas ir kitos religijos

Krikščionybė· Budizmas· Judaizmas
Induizmas· Sikizmas

Taip pat žiūrėkite

Kritika · Islamofobija
Islamo terminų žodynas

Islamo vikisritis
 v  a  r 


Mahometo atvaizdas (dan.: „Muhammeds ansigt“) – 12 karikatūrų serija, kurią sukūrė įvairūs menininkai, tematizuodami Islamo įkūrėjo Mahometo veiklą bei jį atvaizduodami.

Darbų paskelbimas 2005 m. rugsėjo 30 d. Danijos dienraštyje Jyllands-Posten ir perspausdinimas Egipto laikraštyje Al Fage 2005 m. spalio 17 d. nesukėlė protestų.

2006 vasario mėn. Danijoje gyvenančių imamų pateiktos brošiūros su kitomis iliustracijomis Islamo tematika sukėlė tarptautinius musulmonų organizacijos protestus, paskatino boikoto Danijos produktams paskelbimą bei peraugo iki smurto veiksmų. Tokia reakcija sąlygojo religijos laisvės, spaudos, meno ir nuomonės laisvės diskusijas tarptautinėje bendruomenėje bei žiniasklaidoje.

Atvaizdų draudimas Islame ir Krikščionybėje[taisyti | redaguoti kodą]

Islame griežtai draudžiama vaizduoti gyvus Dievo kūrinius. Vienas iš pavyzdžių: Hadisas esantis Bukhari rinkinyje - 3:428, kurį atpasakojo Said bin Abu Al-Hasan:

Kol aš buvau su Ibn 'Abbas atėjo žmogus ir pasakė, "O 'Abbas tėve! Mano pragyvenimo šaltinis yra fizinis darbas ir aš darau šiuos paveikslus." Ibn 'Abbas atsakė, "Aš tau tik pasakysiu ką girdėjau iš Allaho Pranašo. Girdėjau jį sakant, 'Kas daro paveikslus, bus Allaho nubaustas iki kol jis įkvėps į juos (paveikslus, atvaizdus, skulptūras) gyvybę, ir jis niekad nesugebės įkvėpt į juos gyvybės.'" Tai girdėdamas, žmogus sunkiai atsiduso ir jo veidas išblyško. Ibn 'Abbas paskė jam, "Kaip gaila! Jei tu nenori liautis daryti atvaizdus, aš tau patarsiu daryti atvaizdus medžių ir kitų objektų be gyvybės."

Biblija: Išėjimo knyga 20:

"4 Nedirbsi sau drožinio nei jokio paveikslo, panašaus į tai, kas yra aukštai danguje ir kas yra čia, žemėje, ir kas yra vandenyse po žeme. 5 Jiems nesilenksi ir jų negarbinsi, nes aš VIEŠPATS, tavo Dievas, esu pavydus[i2] Dievas, skiriantis bausmę už tėvų kaltę vaikams – trečiajai ir ketvirtajai kartai tų, kurie mane atmeta, 6 bet rodantis ištikimą meilę iki tūkstantosios kartos tiems, kurie mane myli ir laikosi mano įsakymų."

Karikatūros Jyllands-Posten dienraštyje[taisyti | redaguoti kodą]

Iniciatyvos pradėti dialogą[taisyti | redaguoti kodą]

  • SorryNorwayDenmark.com (Jaunų palestiniečių, pasisakančių už spaudos laisvę, atsakomybę bei dialogą)

Vikiteka