Mažeikių Dievo Motinos Dangun ėmimo parapija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Mažeikių Dievo Motinos Dangun ėmimo parapija
Cerkve1.jpg
Gyvenvietė Mažeikiai
Religinė bendruomenė Stačiatikių
Vyskupija Vilniaus ir Lietuvos stačiatikių arkivyskupija
Dekanatas Klaipėdos stačiatikių dekanatas
Klebonas igumenas Nestoras

Mažeikių Dievo Motinos Dangun ėmimo parapija – viena iš Klaipėdos stačiatikių dekanato parapijų, Mažeikiuose. Parapijai priklauso Mažeikių Dievo Motinos Dangun ėmimo cerkvė.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Parapija įkurta 1894 m. pastačius cerkvę, kuri pašventinta 1894 m. lapkričio 25 d. Šventosios Dvasios vardu. Prasidėjus pirmajam pasauliniam karui, daugumai rusų tautybės žmonių persikėlus gyventi į Rusiją, cerkvė buvo uždaryta. Kaizerinės Vokietijos kariuomenė, užėmusi Mažeikius, cerkvėje įrengė arklides. Po karo cerkvė buvo apleista, o stačiatikiai religines apeigas atlikdavo latvių liuteronų bažnyčioje. Manoma, kad tuo metu Mažeikiuose ir apylinkėse gyveno apie 200 stačiatikių. 1929 m. stačiatikių bendruomenėje buvo apie 300 tikinčiųjų. 1931 m. pradėjo veikti atrestauruota cerkvė, kuri pavadinta Dievo Motinos Dangun ėmimo cerkve.

Prieškario metais cerkvė buvo gausiai lankoma, turėjo didelį chorą. Dauguma Mažeikių rusakalbių gyventojų buvo tikintys ir gausiai lankėsi cerkvėje. Per Antrąjį pasaulinį karą cerkvė stipriai nenukentėjo. 1947 m. oficialiai buvo įregistruota stačiatikių parapija. Pokario metais tikinčiųjų skaičius nuolat mažėjo. 1981 m. rugpjūčio mėnesį buvo paskirtas naujas Viekšnių ir Mažeikių cerkvių dvasinis vadovas Vladimir Poliščiuk, kuris savo metraštyje apgailestavo, kad pamaldose dalyvavo tik 21 žmogus. Tik atkūrus Lietuvos nepriklausomybę cerkvė atgijo. Kiekvieną sekmadienį rytais čia laikomos mišios, krikštijami vaikai, vyksta laidotuvių apeigos, visos stačiatikių religinės šventės. Iš Telšių kas sekmadienį atvyksta šventikas Nestoras Šmidtas. Prie cerkvės veikia rusų sekmadieninė mokyklėlė, kurioje vaikai ruošiami cerkvės šventėms, supažindinami su cerkvės istorija, papročiais, tradicijomis, mokosi tarnauti mišioms. Prie cerkvės yra nedidelė špitolė, kurioje yra nedidelė bibliotekėlė.[1]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]