Mašinistas (filmas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Mašinistas

PavadinimasThe Machinist
Kilmės šalisIspanija
JAV
RežisieriusBrad Anderson
Prodiuseris (-iai)Carlos Fernández
Julio Fernández
Antonia Nava
Scenaristas (-ai)Scott Kosar
KompozitoriusRoque Baños
VaidinaChristian Bale
John Sharian
Jennifer Jason Leigh
Aitana Sánchez-Gijón
Metai2004
ŽanrasPsichologinis trileris
Trukmė102 min.
Kalbaanglų
PlatintojasParamount Classics
IMDb įrašas

Mašinistas (angl. The Machinist) – 2004 m. pasirodęs ispanų psichologinis trileris anglų kalba. Filmo režisierius – Brad Anderson, scenarijaus autorius – Scott Kosar. Pagrindinius vaidmenis atlieka Christian Bale, Jennifer Jason Leigh, John Sharian, Aitana Sánchez-Gijón bei Michael Ironside.

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

Trevoras Reznikas (vaidina Christian Bale) yra mechanikas, jau metus kenčiantis nuo nuolatinės nemigos, dėl kurios neteko itin daug svorio. Dėl nerimą keliančios jo išvaizdos ir keisto elgesio bendradarbiai ima Rezniko šalintis. Reznikas įsivelia į nelaimingą atsitikimą, dėl kurio jo kolega Mileris (Michael Ironside) praranda kairę ranką. Tai lemia priešišką bendradarbių nusiteikimą Rezniko atžvilgiu. Trevoras, kurio dėmesį išblaškė nepažįstamas kolega Aivenas (John Sharian), laikomas šio nelaimingo atsitikimo kaltininku. Tačiau gamykloje niekas Aiveno nepažįsta, nėra jokių įrašų, liudijančių, kad gamykloje dirba toks asmuo. Ramybę Trevoras randa tik prostitutės Stivi (Jennifer Jason Leigh), pradedančios jausti jam nuoširdžius jausmus, glėbyje ar vakarieniaudamas oro uosto padavėjos Marijos (Aitana Sánchez-Gijón) kompanijoje. Čia jis praleidžia daugybę bemiegių naktų.

Trevorą persekioja vis pasikartojančių vaizdinių momentai, kasdieniai daiktai įgyja grėsmingą aurą (pvz., automobilio cigarečių degiklis). Ant šaldytuvo pasirodo mįslingi plėšomi lapeliai, vaizduojantys kartuvių žaidimą. Šie incidentai dar labiau sustiprina Trevoro paranoją. Nepaisant to, jis nedrąsiai pamėgina užmegzti romantinius santykius su Marija. Jie susitinka atrakcionų parke. Trevorui drauge su Nikolasu bevažiuojant trasa „Route 666“ su groteskiškais vaizdais, dėl blykčiojančių šviesų berniukas patiria epilepsijos priepuolį.

Trevoras praranda sveiką nuovoką ir ima įtarti, jog keisti gyvenimo įvykiai yra suderintas bandymas išvesti jį iš proto. Tokia idėja išsirutulioja dėl kai kurių smulkių įvykių. Aivenui trumpam bare palikus piniginę, Trevoras joje aptinka nuotrauką, kurioje matyti Aivenas žvejojąs su Reinoldsu – vienu iš Trevoro bendradarbių. Nutikimas darbe, per kurį Trevoras vos nepraranda rankos, sukelia įsiūtį ant kolegų, dėl to Trevoras iškart atleidžiamas. Vis labiau išsiblaškęs ir atitolęs, Trevoras pamiršta sumokėti už komunalines paslaugas, todėl jo būstui išjungiama elektra. Iš šaldiklio ima veržtis tamsus, lipnus skystis. Galiausiai ant šaldytuvo durelių atsiranda šio kraują primenančio skysčio ruožai.

Po kelių nesėkmingų bandymų susitikti su Aivenu, Trevoras pamėgina jį susekti pagal automobilio numerius. Trevoras seka Aiveno automobilį ir suspėja perskaityti automobilio numerius, prieš išsenkant kurui. Po to, kai Motorinių transporto priemonių departamento darbuotojas atsisako atskleisti asmeninę informaciją, nebent būtų įvykęs nusikaltimas, Trevoras išbėga priešais automobilį ir yra partrenkiamas. Taip jis siekia melagingai apkaltinti Aiveną pasišalinimu iš įvykio vietos. Užpildęs policijos protokolą, jame nurodydamas Aiveno automobilio numerius, Trevoras lieka apstulbintas, tyrėjui pranešus, kad automobilis priklauso pačiam Trevorui. Būtent Trevoras prieš metus buvo pranešęs apie šio automobilio sudaužymą. Trevorui sėkmingai pasprukus nuo policininkų, jis nuvyksta pas Stivi, kuri jį nuprausia ir suranda drabužius. Stivi namuose Trevoras aptinka tą pačią nuotrauką, dabar įrėmintą, kurioje matyti, kaip Aivenas žvejoja su Reinoldsu. Stivi apkaltinama susimokius prieš Trevorą. Ji sutrinka, teigia, kad nuotraukoje kartu su Reinoldsu užfiksuotas pats Trevoras, o ne Aivenas, tačiau Trevoras atsisako į nuotrauką pažvelgti. Po trumpo, smarkaus apsižodžiavimo Trevoras yra išmetamas iš Stivi namų. Tuomet, ieškodamas paguodos, jis vėl nuvyksta vakarieniauti oro uoste. Čia jis Marijos neberanda. Nepažįstama padavėja tvirtina, kad jokia Marija čia nėra dirbusi ir kad būtent ji ištisus metus kasdien aptarnaudavo Trevorą, šiam nepratariant nė žodžio.

Filmo kulminacijoje Trevoras stebi, kaip Aivenas nusiveda Nikolasą, kuris, panašu, yra pagrobtas, į Trevoro būstą. Baimindamasis blogiausio, Trevoras įslenka vidun. Nikolaso niekur nematyti, jis neatsiliepia į Trevoro šauksmus. Aivenas aptinkamas vonios kambaryje, Trevoras jo paklausia, ką šis padaręs Nikolasui. Po grumtynių Trevorui galiausiai pavyksta Aiveną nužudyti. Tuomet jis skubiai atitraukia vonios užuolaidą, tikėdamasis pamatyti Nikolaso kūną, tačiau vonia pasirodo esanti tuščia. Tada Trevoras nueina prie šaldytuvo, kurį atidaręs teranda pūvančią žuvį ir kitus sugedusius produktus. Tuomet jo mintys nukrypsta prie nuotraukos, kurioje, kaip buvo teigusi Stivi, matyti jaunesnis, sveikesnis Trevoras, stovintis šalia Reinoldso. Aiveno ten niekad nebuvo, visa tai tebuvo Trevoro haliucinacijų dalis.

Paskui sugrįžtama į sceną, jau rodytą filmo įžangoje. Trevoras mėgina, įmesdamas į vandenyną, atsikratyti lavonu (manytina, kad Aiveno), susuktu į kilimą. Kilimui išsivyniojus, paaiškėja, jog jokio kūno nebuvo. Aivenas, toks pat gyvas, kaip ir iki tol, matyti belaikąs žibintą ir besijuokiantis. Trevoras, staiga vėl atsidūręs namie, žiūri į savo atvaizdą veidrodyje ir kartoja: „Aš žinau, kas tu esi“. Tuomet jis prisimena, kad prieš metus pats pabėgo iš įvykio vietos, partrenkęs ir mirtinai sužalojęs berniuką, kuris atrodė taip pat, kaip Nikolasas. Tada Trevoras trumpam buvo nukreipęs dėmesį nuo kelio, kad pasinaudotų cigarečių degikliu. Įvykio vietoje buvo ir berniuko mama, kuri Trevoro fantazijose virto padavėja Marija. Kaltės jausmas dėl šio įvykio buvo giluminė Trevorą kamavusios nemigos priežastis. Trevoras lapelyje su kartuvių žaidimu įrašo trūkstamas raides, iš kurių susideda žodis killer („žudikas“).

Atgavęs giliai užslopintus prisiminimus, Trevoras kurį laiką svarsto apie galimybę vykti į oro uostą ir pasprukti. Vis dėlto jis nuvyksta į policiją, lydimas tam pritariančio, bet nebylaus Aiveno, kuris galiausiai atsisveikina, stovėdamas lauke. Policijos nuovadoje Trevoras prisipažįsta pabėgęs iš įvykio vietos. Du policijos pareigūnai nuveda jį į kamerą, kur Trevoras pareiškia ketinąs pamiegoti. Tai jam ir pavyksta padaryti pirmąkart per metus.

Filmo kūrimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nors filmo veiksmas vyksta viename Kalifornijos miestų, „Mašinistas“ buvo filmuojamas Barselonoje bei jos apylinkėse.

Aktorius Christian Bale keturis mėnesius prieš filmavimą badavo, nes jo vaidinamas veikėjas turėjo atrodyti ypač liesas. Tvirtinama, esą aktoriaus dienos racioną sudarė juodos kavos be cukraus puodelis ir obuolys ar tuno skardinė (apie 55–260 kalorijų).[1] Pagal DVD komentarus, Ch. Bale prarado 28 kg, taip sumažindamas savo svorį iki 54 kg. Nors Ch. Bale norėjo pasiekti 45 kg, filmo kūrėjai su tuo nesutiko, baimindamiesi grėsmės sveikatai. Vėliau Ch. Bale ne tik atgavo prarastą svorį, besiruošdamas vaidmeniui filme „Betmenas: pradžia“, bet dar ir priaugo 27 kg, tinkamai maitindamasis bei treniruodamasis.

Režisierius Brad Anderson filmavimo metu susižeidė nugarą, todėl didžiąją filmo dalį režisavo gulėdamas.[2]

Įtaka[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vardą Trevor Reznik inspiravo industrinio roko grupės Nine Inch Nails įkūrėjas Trent Reznor. Originalaus scenarijaus pirmame puslapyje buvo vienos iš šios grupės dainų žodžiai.[2]

Visgi didžiausią literatūrinę įtaką turėjo rusų novelistas F. Dostojevskis. DVD komentaruose Scott Kosar tvirtina, kad vienas iš įkvėpimo šaltinių buvo šio rusų rašytojo apysaka „Antrininkas“. Viename iš filmo epizodų matyti, kaip Trevoras skaito romaną „Idiotas“, o bevažiuojant „Route 666“ trasa pastebimas užrašas „Nusikaltimas ir bausmė“. Romane „Broliai Karamazovai“ veikėjas, kuriam pasivaidena, esą jį aplankęs velnias, yra vardu Ivanas.

Įvertinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Mašinistas“ sulaukė palankių kritikų įvertinimų. Pagal „Rotten Tomatoes“ svetainę, 76 % iš 138 kritikų vertinimų buvo teigiami.[3]

Roger Ebert („Chicago Sun Times“) įvertino filmą trimis žvaigždutėmis iš 4, teigdamas: „Režisierius Brad Anderson, dirbdamas pagal Scott Kosar scenarijų, siekia perteikti dvasinę būseną, o tai jam ir Bale pavyksta su šiurpinamu įspūdingumu“.[4]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Bracchi, Paul (2008-06-22). „Christian Bale Boy circus star 13“. The Daily Mail. London.
  2. 2,0 2,1 Fischer, Russ (2004-10-13). „Interview: Brad Anderson“. Chud. Nuoroda tikrinta 2006-10-13.
  3. The Machinist – Rotten Tomatoes“. Rotten Tomatoes. Nuoroda tikrinta 2012-09-26.
  4. Ebert, Roger. The Machinist :: rogerebert.com :: Reviews“. rogerebert.suntimes.com. Suarchyvuotas originalas 2011-05-11. Nuoroda tikrinta 2012-09-26.