Mėta (ežeras)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Mėta
Mėtos ežeras ir vandens slidžių keltuvai
Mėtos ežeras ir vandens slidžių keltuvai
Vieta Lenkija
Plotas 4 km²
Kranto linijos ilgis 13 km
Kilmė Ledyninė
Vidutinis gylis 10 m
Didžiausias gylis 25 m
Tūris 40561,4 km³
Įteka Rospuda
Išteka Mėta
Commons-logo.svg Vikiteka MėtaVikiteka

Mėtos ežeras[1] (lenk. Jezioro Necko) – ežeras Augustavo lygumoje, šiaurės rytų Lenkijoje, Palenkės vaivadijoje, Augustavo apskrityje ir Augustavo valsčiuje, šalia Augustavo miesto. Ežeras yra Augustavo girių ir ežerų kraštovaizdžio parke. Ežero krantai statūs, apie 70 % apaugę mišriaisiais ir plačialapiais miškais, kai kur yra smėlėti paplūdimiai. Ežeras yra 122 m aukštyje virš jūros lygio.[2]

Padėtis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiaurinėje pusėje ežeras jungiasi su Augustavo Rospudo ežeru, rytuose per Klonovnicos (Klonownica) upelį ežeras jungiasi su Balčio ežeru. Šiaurinėje dalyje į Augustavo Rospudo ežerą įteka Rospudos upė. Pietuose iš ežero išteka Mėtos upė, kuri vietomis sudaro Augustavo kanalą. Vakarinė ežero dalis vadinama Šlepsku (Ślepsk). Ežeras patenka į Augustavo girių ir ežerų kraštovaizdžio parką. Ežere veisiasi šios žuvų rūšys: europinė lydeka, ešerys, ungurys, paprastasis šamas, paprastoji kuoja, paprastasis karšis, europinis šapalas ir paprastoji meknė.

Ežero pavadinimo kaita[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Manoma, kad ežero pavadinimas kilęs nuo jotvingių kalbos žodžio methis, kas reikštų mesti.

Senieji, šaltiniuose minimi, ežero pavadinimai:

Turizmas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kadangi ežeras ribojasi su Augustavo miestu, čia netrūksta įvairių pramogų, stovyklaviečių, viešbučių ir svečių namų. Ežero pakrantėse yra paplūdimiai, kuriuose galima važinėtis vandens slidėmis ar eiti į koncertus po atviru dangumi. Pro ežerą plaukia Augustavo kanale vykdomi kruizai. Aplink ežerą yra naktinį apšvietimą turintys pėsčiųjų ir dvirčių takai. Šalia ežero yra išlikę II pasaulinio karo apkasai.

Šalia ežero, netoli Klonovnicos (Klonownica) upės, Baltojo Kalno (Białej Górze) pusiasalyje yra Hetmano (Hetman) viešbutis, suprojektuotas Motiejaus Novickio (Maciej Nowicki) 1939 m., anksčiau čia buvo turizmo informacijos centras.

Ežerą savo dainoje Beata su Albatrosu apdainuoja Janusz Laskowski.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka

Koordinatės: 53°51′46″ š. pl. 22°57′44″ r. ilg. / 53.86278°š. pl. 22.96222°r. ilg. / 53.86278; 22.96222