Mėsainis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Mėsainis su salotomis

Mėsainis, burgeris (nevart. hamburgeris[1]) – sumuštinis ar suvožtinis, kurio pagrindinė sudedamoji dalis yra termiškai apdorota mėsa. Paprastai tai kapotas mėsos kotletas, plėšyta mėsa ar vientisas mėsos gabalėlis dedamas tarp perpjautos bandelės dalių. Be mėsos sumuštinyje gali būti dedama įvairių daržovių bei kitų maisto produktų ar priedų, pvz. padažas, kečupas, majonezas, cukinija, salota, kopūstas, agurkas, svogūnas, pomidoras ir kt.

Mėsainių rūšys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Sūrainis (angl. Cheeseburger) – sumuštinis ar suvožtinis, kuriame pagrindinė sudedamoji dalis yra sūris ir nededama mėsos. Paprastai turi apie 100 kalorijų daugiau nei mėsainis.[2]
  • Žuvainis (angl. Fishburger) – sumuštinis ar suvožtinis, kuriame pagrindinė sudedamoji dalis yra termiškai apdorota žuvis. Dėl kepimo riebaluose, gali turėti daugiau kalorijų nei mėsainis.[3]
  • Vištienos sumuštinis (angl. Chicken sandwich) – sumuštinis ar suvožtinis, kurio pagrindinė sudedamoji dalis yra termiškai apdorota vištiena.
  • Vegetariškas sumuštinis (angl. Veggie burger) – sumuštinis ar suvožtinis, kurio gamybai naudojami tik vegetariški ingridientai.
  • Tofuburgeris – sumuštinis ar suvožtinis, kuriame pagrindinė sudedamoji dalis yra sojų varškė.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1900 m. liepos 27 d., amerikiečių gastronomas Lui Lesingas, savo gimtajame mieste Niu Hevene pardavė pirmąjį mėsainį.

Mėsainio pavadinimas kilo nuo antro pagal dydį Vokietijos miesto Hamburgo pavadinimo,[4] iš kurio žmonės emigravo į Ameriką. Vokiečių kalboje žodis „hamburgeris“ gali būti kaip daiktavardis arba būdvardis nusakantis kažką ar ką nors iš Hamburgo.

1967 m. JAV pristatytas vienas žinomiausių mėsainių – Big Mac.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. http://konsultacijos.vlkk.lt/lit/1310
  2. Tina, Haupert Build a better burger. Boston Healthy Living Examiner (July 3, 2009).
  3. Bill Sass, „Tips for trimming calories, fat“, The Record — Kitchener, Ont, Jun 13, 1995: "The fish burger, deep fried, could have more calories than a quarter-pound beef burger. "
  4. http://www.etymonline.com/index.php?allowed_in_frame=0&search=hamburger&searchmode=none Online Etymology Dictionary


Commons-logo.svg

Vikiteka