Lorenzo Costa

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Lorenco Kostos portretas (Giorgio Vasari „Le Vite“ iliustracija, 1568 m.)

Lorencas Kosta (it. Lorenzo Costa, apie 14601535 m. kovo 5 d.) – italų renesanso dailininkas iš Feraros. Dirbo Bolonijoje ir Mantujoje.

Biografija[taisyti | redaguoti kodą]

Biografinių faktų apie Lorenco Kostos gyvenimą išlikę mažai. Dailininkas gimė apie 1460 m. Feraros mieste. Pirmuosius mokslus, spėjama, išėjo pas vietos dailininką Ercole de' Roberti, buvo paveiktas Cosimo Tura dailės. 1483 m. Kosta persikėlė į Boloniją, kur tapo vienu pagrindinių miesto dailininkų − pirmasis jo žinomas išlikęs darbas buvo atliktas miesto valdančiosios Bentivoglio giminės užsakymu. Kosta daug dirbo Bolonijos bažnyčiose tapydamas altorinius paveikslus. Dažnai projektus atlikdavo kartu su Bolonijos dailininku Francesco Francia, kuris paveikė jo tapybą. Apie 1499 m. jis lankėsi Feraroje ir Umbrijoje. Patyrė Perudžino įtaką. 1503 m. lankėsi Romoje. Jo figūrų modeliavimas įgavo švelnumo. Kostos geriausi darbai datuojami Bolonijos periodu. Jis dirbo San Giacomo Maggiore, Saint Petronio bažnyčiose, Šv. Secilijos oratorijoje. Kūrė altorinius paveikslus ir freskas.

Popiežiaus Julijaus II-ojo iniciatyva išvijus Bentivoglio šeimą iš Bolonijos, Kosta mieste nepasiliko. 1506 m. jis atvyko į Mantują, kur tapo oficialiu Gonzagų dvaro dailininku, pakeisdamas mirusį Andrea Mantegna. Anksčiau, 1504 m. markizo Frančesko Gonzagos žmona Izabelė d'Estė buvo užsakiusi paveikslą savo tapybos kambariui studiolo. Kosta jame atliko 2 paveikslus: „Izabelės d'Estė dvaras“ ir „Komo valdymas“, kurie buvo paremti Andrea Mantegna piešiniais. Oficialiu dvaro dailininku Lorencas Kosta Mantujoje išbuvo iki 1524 m., kada jį pakeitė atvykęs Giulio Romano. Paskutinis jo darbas datuojamas 1525 m. Tai buvo altorinis ištapymas Sant Andrea (Šv. Andriaus) bažnyčioje. Lorenzo Costa mirė 1535 m. kovo 5 d. Mantujoje. Jo sūnūs, Ippolito ir Girolamo, tapo dailininkais. Retkarčiais Kosta vadinamas Vyresniuoju, kad atskirti nuo savo anūko, irgi dailininko, Lorenco.

Darbų galerija[taisyti | redaguoti kodą]

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]

Commons-logo.svg

Vikiteka