Lorenzo Costa

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Lorenco Kostos portretas (Giorgio Vasari „Le Vite“ iliustracija, 1568 m.)

Lorencas Kosta (it. Lorenzo Costa, apie 14601535 m. kovo 5 d.) – italų renesanso dailininkas iš Feraros. Dirbo Bolonijoje ir Mantujoje.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Biografinių faktų apie Lorenco Kostos gyvenimą išlikę mažai. Dailininkas gimė apie 1460 m. Feraros mieste. Pirmuosius mokslus, spėjama, išėjo pas vietos dailininką Erkolę de Robertį, buvo paveiktas Kozimo Turos dailės. 1483 m. Kosta persikėlė į Boloniją, kur tapo vienu pagrindinių miesto dailininkų − pirmasis jo žinomas išlikęs darbas buvo atliktas miesto valdančiosios Bentivoljo (Bentivoglio) giminės užsakymu. Kosta daug dirbo Bolonijos bažnyčiose tapydamas altorinius paveikslus. Dažnai projektus atlikdavo kartu su Bolonijos dailininku Frančesku Frančija, kuris paveikė jo tapybą. Apie 1499 m. jis lankėsi Feraroje ir Umbrijoje. Patyrė Perudžino įtaką. 1503 m. lankėsi Romoje. Jo figūrų modeliavimas įgavo švelnumo. Kostos geriausi darbai datuojami Bolonijos periodu. Jis dirbo San Giacomo Maggiore, San Petronio bažnyčiose, Šv. Secilijos oratorijoje. Kūrė altorinius paveikslus ir freskas.

Popiežiaus Julijaus II iniciatyva išvijus Bentivoljo šeimą iš Bolonijos, Kosta mieste nepasiliko. 1506 m. jis atvyko į Mantują, kur tapo oficialiu Gonzagų dvaro dailininku, pakeisdamas mirusį Mantenją. Anksčiau, 1504 m. markizo Frančesko Gonzagos žmona Izabelė d'Estė buvo užsakiusi paveikslą savo tapybos kambariui studiolo. Kosta jame atliko 2 paveikslus: „Izabelės d'Estė dvaras“ ir „Komo valdymas“, kurie buvo paremti Mantenjos piešiniais. Oficialiu dvaro dailininku Lorencas Kosta Mantujoje išbuvo iki 1524 m., kada jį pakeitė atvykęs Džulijus Romanas. Paskutinis jo darbas datuojamas 1525 m. Tai buvo altorinė tapyba Sant Andrea (Šv. Andriaus) bažnyčioje. Lorencas Kosta mirė 1535 m. kovo 5 d. Mantujoje. Jo sūnūs, Ipolitas ir Džirolamas, tapo dailininkais. Retkarčiais Kosta vadinamas Vyresniuoju, kad atskirti nuo savo anūko bendravardžio, irgi dailininko, Lorenco.

Darbų galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg