Lokomotyvas Gp

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Lokomotyvas Gp
Garinis lokomotyvas Gp Antrojo pasaulinio karo metais
Istorija
Valstybė Čekoslovakijos vėliava Čekoslovakija
Lietuvos vėliava Lietuva
Metai 1939 m.
Gamintojas Škoda
Nustotas naudoti 1969 m.
Pagamintų vienetų 6
Pirmtakas Vokiškas 03
Operatoriai Lietuvos geležinkeliai
Techninė informacija
Konstrukcija Garvežys
Maksimalus greitis 130 km/h
Variklis garo variklis
Vėžė 1435 mm vėžė
Išlikusi lokomotyvo Gp 399.005 gamyklinė lentelė Geležinkelio muziejuje Slovakijoje

Gp – greitaeigis garinis lokomotyvas, Lietuvos geležinkelių užsakymu suprojektuotas ir pagamintas „Škodos“ gamykloje Pilzene (Čekoslovakija). Iš viso buvo išleisti šeši tokio tipo garvežiai, sukurti vokiškos serijos 03 pavyzdžiu. Užsakovą lokomotyvai pasiekė 1939 m. (kitais duomenimis 1940 m. sausį).

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagal tarptautinį konkursą užsakyti garvežiai Lietuvos teritorijoje buvo naudojami atkarpoje VirbalisKaunasŠiauliaiJoniškis. Pastarajame mieste keleiviniai ir pašto vagonai bei vagonas–restoranas buvo perimami Latvijos geležinkelių. Po to, sulaukęs tos pačios sudėties vagonų sąstato iš Rygos, lokomotyvas Gp jį traukdavo atgal ir Eitkūnuose perduodavo vokiečių traukiniui D 1/2.

1940 m. Lietuvos geležinkelių įmonė kartu su visu turtu perėjo į TSRS geležinkelių ministerijos pavaldumą. 1941 m. šalį okupavo nacistinės Vokietijos kariuomenė. Šeši lokomotyvai Gp buvo rekvizuoti, ir Reichsbano kontora Rygoje juos 1943 m. atidavė Hamburgo geležinkelio įmonei, kuri tais pačiais metais juos pardavė Čekijos įmonei ČMD–BMB.

Pokaryje garvežiai liko Čekoslovakijoje ir buvo priskirti Prahos, Dečino bei Brno depams. Dėl didelių ašinių apkrovų jų eksploatacija šioje šalyje buvo ribojama, o ir projektinį 130 km/h greitį neleido išvystyti tuometinės šalies geležinkelių naudojimo taisyklės. 1969 m. lokomotyvai Gp buvo nurašyti.

Šiuo metu yra išlikęs tik vienas garvežio Gp egzempliorius – kaip firmos „Škoda“ 1000–tasis pagamintas lokomotyvas (gamyklinis numeris 399.005) jis saugomas Bratislava východ geležinkelių muziejuje Slovakijoje.

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Autorenkollektiv. Katalog der historischen Eisenbahnfahrzeuge auf slowakischem Gebiet – Bratislava, 2001
  • Helmut Griebl. ČSD Dampflokomotiven – Wien: Verlag Slezak, 1969
  • Herman Gijsbert Hesselink, Norbert Tempel. Eisenbahnen im Baltikum – Münster: Verlag Lok–Report, 1996 ISBN 3921980518

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]