Limfocitinis choriomeningitas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Limfocitinis choriomeningitas (LCM) – LCM viruso sukelta infekcinė liga, kurią perneša graužikai. Limfocitinio choriomeningito virusas (LCMV) yra viengrandės RNR virusas, kuris priklauso Arenaviridae šeimai (taip pavadintas dėl savo išvaizdos, žiūrint elektroniniu mikroskopu, atrodo, kaip smėlio grūdas). Kiti šios šeimos nariai yra Lassa virusas ir Tacaribe grupė. Pirmą kartą izoliuotas 1933 m. LCMV sukelia dvifazę, ribotą ligą, su karščiavimu, vadinamą choriomeningitiniu encefalitu, kuri komplikuojasi aseptiniu meningitu. Graužikai, tokie kaip namų pelės, žiurkėnai, būna užsikrėtę be ligos simptomų ir yra biologinis žmogaus infekcijos sukėlėjo rezervuaras. LCMV dažniausiai užsikrečiama įkvepiant užkrėstų graužikų išmatų. Odos įdrėskimų užkrėtimas yra svarbus infekcijos plitimo kelias tarp dresuotojų ir laboratorijos darbuotojų.

Pasaulyje limfocitinis choriomeningitas paplitęs Šiaurės Amerikoje, Pietų Amerikoje ir Europoje; tikslių paplitimo duomenų nėra, nors apie 5 % JAV populiacijos kraujyje randama antikūnų prieš viruso antigenus. Susirgimai dažnesni rudens ir žiemos mėnesiais, priklauso nuo regiono graužikų populiacijos. Kurios nors rasės ar lyties polinkis labiau sirgti šia liga nėra pastebėtas, dažniau užsikrečia jauni suaugusieji, tačiau susirgimas gali pasireikšti bet kurioje amžiaus grupėje. Taip pat dažnesnis skurdžiau gyvenančiose socioekonominėse grupėse.

Sveiko žmogaus organizmui virusas didelio pavojaus nekelia, tačiau gali būti mirtinas žmonėms su susilpnėjusia imunine sistema. Kitam žmogui liga gali būti perduodama tik iš sergančios besilaukiančios motinos gemalui, taip pat 2005 m. užregistruoti keli atvejai, kai virusas perduotas transplantuojant organus.

Ligos profilaktika – kontakto su graužikų ekskrementais ir skysčiais vengimas. Užsikrėtimas nuo namuose auginamų graužikų labai retas.