Lietuvos Respublikos šimtmetis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Lietuvos valstybės šimtmetis)
Jump to navigation Jump to search

Lietuvos Respublikos šimtmetis – šimto metų sukaktis nuo nepriklausomos Lietuvos Respublikos paskelbimo 1918 m. vasario 16 d. Tiek šalyje, tiek ir užsienyje švenčiama kelis metus, nes 20172020 m. sueina keletas Lietuvos valstybingumui reikšmingų jubiliejų.

Atmintini istoriniai įvykiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • 1918 m. gruodžio mėnesį į Lietuvą įsiveržė Raudonoji armija, prasidėjo Nepriklausomybės kovos. Iki 1919 m. vasaros puolimas buvo sustabdytas ir bolševikai išstumti iš šalies, kartu iširo ir bandymas kurti prokumunistinę Litbelo respubliką. 1919 m. liepą iš Latvijos pusės pradėjo skverbtis bermontininkai. Nepaisant Antantės įpareigojimo palikti Lietuvą, jie užėmė šiaurinę šalies teritoriją. Po Lietuvos kariuomenės atakų, iki gruodžio 15 d. bermontininkai buvo išvyti. 1919 m. balandžio 19 d. Lenkijos kariuomenė užėmė Vilnių. Po daugelio mūšių ir karinių susidūrimų spalio 7 d. pasirašyta Suvalkų karinę sutartis. Nors išvengti teritorinių praradimų nepavyjo, tačiau valstybingumas liko išsaugotas.

Renginiai šalies teritorijoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dar 2015 m. rugpjūčio 19 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybė priėmė nutarimą Nr. 904, kuriame patvirtinta minėjimo programa. Joje buvo numatyta:

2017 m. rugp­jū­čio 10 d. Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Vy­riau­sy­bė galutinai patikslino Šimtmečio minėjimo programą. Kai kurių programos punktų buvo atsisakyta. Papildomai skirta lėšų konkurso „Šimtmečio iniciatyvos“ nugalėtojams (23 projektai).

Renginiai už šalies ribų[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Užsienio reikalų ir Kultūros ministerijos šalyje ir užsienyje pristatys svarbiausius politikos, ekonomikos, kultūros ir mokslo įvykius ir nusipelniusius žmonės, pastangas įsitvirtinti pasaulyje.
  • „Klajūnų klubas“ keturiais automobiliais rengia žygį apie pasaulį. Lietuvos Respublikos jubiliejus, nuvažiavus apie 200 tūkst. kilometrų, bus pristatytas šimte valstybių.
  • 2018 m. keletas renginių bus organizuoti kartu su Latvija ir Estija. Paryžiaus Orsė muziejuje veiks paroda „Simbolizmas Baltijos šalių mene“. Berlyne vyks Baltijos muzikos festivalis, visos trys šalys bendrai pasirodys Londono ir Leipcigo knygų mugėse.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]