Lietuvos Respublikos šimtmetis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Šimtmečio minėjimas Vilniaus S.Daukanto aikštėje

Lietuvos Respublikos šimtmetis – šimto metų sukaktis nuo nepriklausomos Lietuvos Respublikos paskelbimo 1918 m. vasario 16 d. Tiek šalyje, tiek ir užsienyje švenčiama kelerius metus, nes 20172020 m. sueina keletas Lietuvos valstybingumui reikšmingų jubiliejų.

Atmintini istoriniai įvykiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • 1918 m. gruodžio mėnesį į Lietuvą įsiveržė Raudonoji armija, prasidėjo Nepriklausomybės kovos. Iki 1919 m. vasaros puolimas buvo sustabdytas ir bolševikai išstumti iš šalies, kartu iširo ir bandymas kurti prokumunistinę Litbelo respubliką. 1919 m. liepą iš Latvijos pusės pradėjo skverbtis bermontininkai (nepaisydami Antantės įpareigojimo palikti Lietuvą, jie užėmė šalies šiaurinę teritoriją). Po Lietuvos kariuomenės atakų, iki gruodžio 15 d. bermontininkai buvo išvyti. 1919 m. balandžio 19 d. Lenkijos kariuomenė užėmė Vilnių. Po daugelio mūšių ir karinių susidūrimų spalio 7 d. pasirašyta Suvalkų karinę sutartis. Nors išvengti teritorinių praradimų nepavyko, tačiau valstybingumas liko išsaugotas.

Renginiai šalies teritorijoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Prie Lietuvos Respublikos prezidentūros keliamos Baltijos valstybių vėliavos, 2018 m. vasario 16 d.

Dar 2015 m. rugpjūčio 19 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybė priėmė nutarimą Nr. 904, kuriame patvirtinta minėjimo programa. Joje buvo numatyta:

2017 m. rugpjūčio 10 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybė galutinai patikslino Šimtmečio minėjimo programą. Kai kurių programos punktų buvo atsisakyta jr papildomai skirta lėšų konkurso „Šimtmečio iniciatyvos“ nugalėtojams (23 projektai).

Atidengti atminimo akmenys šalies gyvenvietėse[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Už šalies ribų[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Orsė muziejuje vykusioje parodoje „Simbolizmas Baltijos šalių mene“ buvo eksponuojamas M.K.Čiurlionio paveikslas „Rex“
  • Užsienio reikalų ir Kultūros ministerijos šalyje ir užsienyje pristatė svarbiausius politikos, ekonomikos, kultūros ir mokslo įvykius ir nusipelniusius žmones, pastangas įsitvirtinti pasaulyje.
  • „Klajūnų klubas“ keturiais automobiliais rengė žygį apie pasaulį. Lietuvos Respublikos jubiliejus, nuvažiavus apie 200 tūkst. kilometrų, pristatytas šimte valstybių.
  • 2018 m. keletas renginių buvo organizuoti kartu su Latvija ir Estija. Paryžiaus Orsė muziejuje veikė paroda „Simbolizmas Baltijos šalių mene“. Berlyne vyko Baltijos muzikos festivalis, visos trys šalys bendrai pasirodė Londono ir Leipcigo knygų mugėse.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]