Pereiti prie turinio

Lietuvių ir polockiečių žygis į Didžiuosius Lukus (1198 m.)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Lietuvių ir polockiečių žygis į Didžiuosius Lukus (1198 m.)
Data 1198 m. ruduo
Vieta Didieji Lukai (Naugardo respublika), (dab. Rusijos Federacijos Pskovo sritis)
Rezultatas Sėkmingas plėšikavimo žygis
Teritoriniai
pokyčiai
Be teritorinių pokyčių
Konflikto šalys
Polocko kunigaikštystė
Lietuvos kunigaikštystė
Naugardo respublika
Vadovai ir kariniai vadai
Vladimiras

Lietuvių ir polockiečių žygis į Didžiuosius Lukus – 1198 m. rudenį surengtas Polocko kunigaikštystės ir Lietuvos kariaunų plėšikavimo žygis Naugardo respublikai priklausiusių Didžiųjų Lukų miesto apylinkėse.

Žygis aprašytas Būtųjų laikų pasakojimo trečiojoje redakcijoje. Kronikoje pateikiamas labai trumpas žygio aprašymas – nurodoma, kad tų pačių metų rudenį kai į Lukus atsiųstas valdyti Naugardo kunigaikščio Jaroslavo Vladimirovičiaus sūnus Iziaslavas mirė (liepos 9 d.), pskoviečiai su Lietuva „uždegė trobas Lukuose“ (orig. На ту же осень придоша полочяне съ Литвою на Лукы и пожьгоша хоромы).

Kariaunų vadai, pajėgų dydžiai, taip pat grobio ar nuostolių dydžiai nenurodomi. Tikėtina, kad Polocko pajėgoms vadovavo pats kunigaikštis Vladimiras (rus. Владимир Полоцкий).

Dabartinėje rusų literatūroje žygis pateikiamas kaip kovos dėl įtakos sferų epizodas.[1] Nėra aišku ar tai buvo tik dvejų slavų valstybių – Polocko ir Naugardo konfrontacijos išraiška ar jau stiprėjančios Lietuvos ekspansijos elementas. Tikėtina, kad pskoviečiai mėgino pasinaudoti po valdovo mirties kilusia suirute. M. Strikovskio kronikoje pateikiama legenda, kad 1190 m. Polocką užėmė lietuvių kunigaikštis Mingaila, kuris jį atidavė valdyti krikšto metu Boriso arba Jurijaus vardą gavusiam sūnui Ginvilui.[2][3][4] Visgi, aprašant jau 1191 m. įvykius, Ginvilas nebeminimas ir nurodoma, kad Polocko kunigaikščiai Velikije Lukuose susitarė su naugardiečiais dėl karo žygių į Lietuvą ir prieš čiudus (vepsus), o 1192 m. Polocko kunigaikštis Vladimiras surengė žygį į Lietuvą. Šis išpuolis atrodo keistai, nes tuo metu lietuviai buvo Minsko kunigaikščių sąjungininkais vidinėse slavų kunigaikštysčių kovose ir tikėtina, kad tai buvo tiesiog parama vienai iš vidiniame konflikte dalyvavusių lietuvių frakcijų.

1198 m. žygis iššaukė grįžtamąją reakciją – keršydami metų pabaigoje naugardiečiai surinko didelę savo žemės, taip pat pskoviečių, Ladogos apylinkių, čiudų kariuomenę ir įsiveržė į Polocko kunigaikštystę. Pastarosios valdovas didelėmis dovanomis ir pinigais atsipirko nuo savo žemių nuniokojimo.

  1. Набег литовских и полоцких войск на Великие Луки, Военные конфликты, кампании и боевые действия русских войск 860–1914 гг., Runivers.ru – Россия в подлиннике.
  2. Александров Д. Н., Володихин Д. М. Борьба за Полоцк между Литвой и Русью в XII–XVI веках Archyvuota kopija 2011-08-25 iš Wayback Machine projekto..
  3. Евреиновская летопись.
  4. Войтович., Л., Княжеские династии Восточной Европы