Lietuviškoji Vikipedija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Lietuviška Vikipedija)
Peršokti į: navigacija, paiešką
Lietuviškos Vikipedijos logotipas

Lietuviškoji Vikipedija – lietuvių kalba kuriamas laisvosios interneto enciklopedijos Vikipedijos skyrius, Vikimedijos fondo projektas. Interneto enciklopedija kuriama, remiantis atvirojo turinio (angl. open content) bei vikio (angl. wiki) principais.

Vikipedija yra 7-a pagal lankomumą svetainė Lietuvoje,[1][2] per mėnesį lietuviškoje Vikipedijoje apsilanko maždaug 3 mln. unikalių lankytojų,[3] o lietuviškų puslapių peržiūrų skaičius siekia daugiau nei 300 tūkst. per dieną.[4]

Šiuo metu lietuviškoje Vikipedijoje yra 182 586 straipsniai. Kas mėnesį sukuriama vidutiniškai apie 300 naujų straipsnių. Lietuviškoji Vikipedija iš viso buvo redaguota daugiau nei 5 mln. kartų. Vienas puslapis buvo redaguotas vidutiniškai apie 13 kartų. Administratorių teisės suteiktos 13 dalyvių. Registruotų naudotojų paskyrų skaičius siekia per 100 tūkst. Aktyvių dalyvių, t. y. dalyvių, nors kartą per paskutinį mėnesį redagavusių Vikipediją, – apie 300. Be to, pažymėtina, kad autoriai straipsnius redaguoja ir kartais kuria pasitelkdami botus. Dauguma jų – valdomi ne Lietuvos dalyvių, yra tarptautiniai, t. y. veikiantys įvairiuose nacionaliniuose Vikipedijos skyriuose (anglų, vokiečių, prancūzų ir kitomis kalbomis).[5]

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Palyginti su germanų bei romanų kalbų Vikipedijos skyriais, lietuviškoji Vikipedija pradėta kurti gana vėlai – tik 2003 m. pradžioje (pavyzdžiui, angliškoji Vikipedija įkurta 2001 m. sausio 15 d., vokiškoji ir prancūziškoji – 2001 m. kovo mėn.). Tačiau lietuviškoji Vikipedija pradėta kurti anksčiausiai iš visų Vikipedijos skyrių baltų kalbomis. Po lietuviškosios Vikipedijos ėjo Latviškoji Vikipedija (2003 m. vasarą). Žemaitiškosios Vikipedijos idėja Metaviki lygmeniu iškelta tik 2005 m. rugpjūčio mėn., faktiškai realizuota 2006 m. pavasarį. Latgališkoji Vikipedija pradėta kurti 2005 m. gruodį.

2003 m. vasario 20 d. laisvojoje enciklopedijoje buvo sukurtas pirmasis lietuviškas straipsnis (kompiuteris). Iki 2003 metų spalio mėnesio Laisvosios enciklopedijos projektas lietuvių kalba praktiškai nebuvo plėtojamas: buvo sukurta vos apie 20 straipsnių. Vėliau straipsnių pamažu gausėjo. Į projektą įsitraukė nauji aktyvūs Vikipedijos autoriai, o 2004 m. balandžio mėnesį iš anglų į lietuvių kalbą buvo pradėta versti lietuviškos Vikipedijos vartotojo sąsaja.

2007 m. rugpjūčio 1 d. Vikipedija peržengė 50 000 straipsnių ribą.

2010 m. sausio 18 d. enciklopedijoje sukurtas 100 000-asis straipsnis.

2012 m. balandžio 14 d. pasiekė 150 000 straipsnių skaičių.

2016 m. lapkričio 9 d. Vikipedijoje jau buvo 180 000 straipsnių.

Daugiau statistikos – straipsnyje „Lietuviškosios Vikipedijos istorija“.

Vikiprojektai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kasmet rengiami geriausių lietuviškų iliustracijų rinkimai. Periodiškai vykdomi bendruomeniniai projektai „Savaitės iniciatyva“, „Straipsnių tvarkymas“ bei „Mėnesio šalys“. Kiekvieną savaitę yra pasirenkama tema, kuria kuriami ir tobulinami Vikipedijos straipsniai. Vengiama siauros specifikos, siekiant didesnio aktyvumo. Tema parenkama balsuojant, tuomet oficialiai paskelbiama „Savaitės iniciatyva“. Be to, kiekvieną mėnesį buvo išrenkamos kelios mėnesio šalys. Pastarosioms šalims buvo skiriamas didesnis dėmesys, buvo siekiama užpildyti pagrindinius šalių straipsnius, aprašyti didžiausius miestus, svarbesnius gamtinius ir lankytinus objektus, istoriją ir pan. Projektas ir dabar iš esmės nepasikeitė.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikipedijos kitomis baltų kalbomis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Alexa - Top Sites in Lithuania“. www.alexa.com. Nuoroda tikrinta 2016-07-15. 
  2. „gemius online audience“. opa.gemius.lt. Nuoroda tikrinta 2017-03-11. 
  3. „lt.wikipedia.org Traffic Statistics“. SimilarWeb. Nuoroda tikrinta 2016-07-15. 
  4. „Siteviews Analysis“. tools.wmflabs.org. Nuoroda tikrinta 2017-03-11. 
  5. „Statistika“. Vikipedija. 2016-12-01. 

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikipedijos
Vikipedijų sąrašas