Liežuvautoja

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Angliškos knygos „Liežuvautoja„, išleistos 2002 m., viršelis

„Liežuvautoja“ (angl. Gossip Girl) – amerikiečių rašytojos Cecily von Ziegesar[1] knygų serija, skirta jaunuoliams. Knygas leidžia „Little, Brown and Company“[2] leidykla. Pagrindinis knygos pasakotojas yra tiesiogiai knygos veiksme nedalyvaujanti liežuvautoja (angl. gossip girl). Knygos pasakoja apie prestižinės Niujorko mergaičių mokyklos auklėtinių gyvenimą. Pagrindinės herojės yra Blair Waldorf ir jos geriausia draugė Serena van der Woodsen.

Pirmoji „Gossip girl“ serijos knyga buvo išleista 2002 metų balandį, o pastaroji – 2009 m. lapkritį. Šios knygos įkvėpė amerikiečių prodiuserius Josh Schwartz ir Stephanie Savage sukurti televizijos serialą, kuris pradėtas rodyti per amerikiečių televiziją „The CW Television Network“ 2007 m. rugsėjį. Dabar kuriamas penktasis šio televizijos serialo sezonas.

Lietuvių kalba 2006 m. buvo išleistos dvi šios serijos knygos – „Liežuvautoja“ ir „Juk žinai, kad mane myli“, 2008 m. – trečioji, pavadinimu „Aš noriu visko“, 2009 m. – ketvirtoji „Nes aš to verta“, 2010 m. – penktoji „Man taip patinka“ ir šeštoji „Noriu tik tavęs“ (knygas iš anglų į lietuvių kalbą verčia Gabija Ryškuvienė). 2007 m. pradėtas rodyti televizijos serialas „Liežuvautoja“.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo 2002 m. kasmet buvo išleidžiama po dvi „Gossip girl“ serijos knygas. 2007 m. išleista dalis „Don’t you forget about me“ ('Nepamiršk manęs'), pasakojanti, kaip herojai baigia mokyklą ir stoja į koledžą. Tais pačiais metais buvo išleista knyga, pavadinimu „It had to be you“ („Tai turėjai būti tu„), pasakojanti apie įvykius, vykusius prieš tuos, kurie pasakojami pirmojoje knygoje. „It had to be you“ buvo išleista kietais viršeliais ir elektroniniu formatu. 2009 m. lapkritį buvo išleista dar viena knygos dalis „I will always love you“ ('Aš visada tave mylėsiu'), pasakojanti apie knygos herojų grįžimą atostogoms iš koledžo. Taip pat 2008–2009 visos knygos buvo išleistos elektroniniu formatu.

Veikėjai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

“Liežuvautojos“ herojai
  • Blair Waldorf – pagrindinė knygos herojė, turinti kaštoninius plaukus bei mėlynas akis. Ji aktyviai dalyvauja popamokinėje veikloje ir yra stropi mokinė, tačiau dažnai naudojasi ir pinigais, socialiniu statusu ir asmeniniu žavesiu, kad gautų tai, ko nori. Blair ne kartą draugauja ir skiriasi su kitu knygų veikėju Nate’u Archibald’u. ‎
  • Serena van der Woodsen – aukšta, liekna, nežemiškai graži ir „tobula„. Serena šiek tiek dirbo modeliu bei vaidino filme „Breakfast at Fred’s“ („Pusryčiai pas Fredą“) – aliuzija į filmą „Breakfast at Tiffany’s“ („Pusryčiai pas Tifanį“). Serena pasakojimo eigoje sulaukia daug dėmesio iš vaikinų – tai Dan Humphrey, Nate Archibald, Aaron Rose ir daug kitų. Santykiuose ji ieško romantikos, ypač jos tikisi iš Nate’o, nepaisant jo santykių su Blair. Serena dažnai tampa klasės merginų apkalbų objektu dėl jos puikios išvaizdos ir gerbėjų dėmesio.
  • Nate Archibald – turtingas ir išvaizdus vaikinas iš privačios berniukų mokyklos, laisvalaikiu mėgstantis žaisti lakrosą. Nate’as susitikinėjo su daug merginų, tačiau rimčiausi santykiai jį siejo su Blair ir Serena. Nors Nate’as buvo įsivėlęs į skandalą, kai iš savo lakroso trenerio pavogė „Viagros“, tačiau Blair padedamas jis sugebėjo įstoti į Jeilio universitetą. Visgi vėliau jį metė ir su savo tėčiu išplaukė į kelionę aplink pasaulį, nusivylęs, kad negali pasirinkti tarp Blair ir Serenos.
  • Dan Humphrey – smulkus, priklausomas nuo kavos poetas, dažniausiai įžvelgiantis tamsiąją gyvenimo pusę, dažnai linkęs per daug gilintis į dalykus ir yra lengvai išmušamas iš vėžių. Jis buvo įsimylėjęs Sereną, tačiau taip pat buvo susimąstęs, ar nėra homoseksualus. Po to pradėjo susitikinėti su Vanessa Abrams.
  • Jenny Humphrey – populiarėjanti aktorė, besistengianti būti panaši į kitas mokyklos merginos, tačiau pritapti jų kompanijoje jai trukdo neaukštas socialinis statusas. Ji buvo išmesta iš mokyklos ir išvyko mokytis į užsienį. Jos gyvenimas ten atskleidžiamas knygų serijoje „The it girl“.
  • Vanessa Abrams – žymiai skiriasi nuo savo bendraklasių, nes kuria filmus, skutasi galvą plikai ir rengiasi vien juodai. Nepastoviai draugauja su Dan’u.
  • Chuck Bass – gražus ir hedonistiškas knygos veikėjas – blogiukas, mėgstantis pasinaudoti merginomis, o kitų veikėjų nekenčiamas dėl jo turimų turtų ir galios, tačiau dėl tu pačių priežasčių toleruojamas. Po mokyklos neįstojęs į jokį koledžą, Chuck’as išvyksta mokytis į karinę mokyklą. Nors knygose jis antraeilis veikėjas, televizijos seriale jis – vienas iš pagrindinių personažų.
  • Elise Wells – geriausia Jenny draugė. Ji taip pat abejoja, ar nėra homoseksuali, tačiau vėliau įsimyli Dan'ą. Šiam ją atstūmus, ji paragina jį draugauti su Vanessa.

Lietuviškų knygų anotacijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Liežuvautoja“.[3] Niujorko turtingųjų tėvelių atžalų gyvenime, atrodo, nieko netrūksta – prabangios parduotuvės, prašmatnūs vakarėliai, madingiausi drabužiai, namai užmiestyje, privačios mokyklos. Bet Blair ir Serena vis dėlto nepatenkintos. Ir kur čia būsi patenkinta, jei dėl populiarumo reikia kovoti su geriausia drauge, juolab kad Serena moka nuvilioti visų merginų vaikinus ir jau senokai nusitaikiusi į Bleir mylimąjį Neitą…

„Juk žinai, kad mane myli“. [4] Tai – knygos „Liežuvautoja“ tęsinys. Praėjo savaitė po pirmosios knygos įvykių. Niujorko turtuolių atžalos baigia mokyklą. Rengiasi vasarą stoti į prestižinius universitetus, bet meilė, išdavystė, naujos simpatijos – amžini, metų laikams nepavaldūs dalykai. Neitas nebežiūri į Sereną, bet su Bleir santykiai irgi pašlyja, nes jam į akį krinta kita… Ar Vanesai pavyks susigrąžinti Daną, pametusį galvą dėl visų vaikinų numylėtinės Serenos? Ar Bleir taip ir liks skaisti? Ar susitaikys su geriausia drauge Serena, paveržusia iš jos Neitą? Ar Bleir tikrai reikia Neito? Gandai sklinda labai greitai… "Aš noriu visko. " [5] Sveiki atvykę į Niujorko rytų Ist Saidą. Čia aš ir mano draugai gyvename prabangiuose butuose viršutiniuose aukštuose arba nuosavuose namuose vidury miesto, lankome elitines mokyklas ir naudojamės visais miesto teikiamais malonumais. Susipažinkite su „Liežuvautojos“ pasauliu – stebėkite, kaip mėgaujamės pavydu ir išdavyste siautulingiausiuose vakarėliuose ir geriausiuose klubuose. „… S su B nusprendė pasibučiuoti ir susitaikyti. Pats laikas. Ar ilgai galima pykti ant tos, su kuria maudeisi vienoje vonioje pradinėje mokykloje? Kokių dar kvailysčių jos iškrės susitaikiusios? Patikėkit, aš sužinosiu pirmoji, jūs – antri. Nemoku saugoti paslapčių… „

„Nes aš to verta“ Sveiki atvykę į tolimąjį Niujorko Istsaidą, kur aš ir mano draugai pasakiškai gyvename, kartais einame į mokyklą ir nuolat linksminamės.

Susipažinkite su Liežuvautojos – pavydo ir išdavystės – pasauliu, kur viskas šiuolaikiška, gražu ir daug fantastiškiau, negu įsivaizduojate.

Dabar vasaris, ir daugelis miestų virtę šaltomis pilkomis dykynėmis. Tik ne Niujorkas. Bent jau ne mano Niujorkas. Mūsų prašymai priimti į universitetus išsiųsti. Pats laikas nuleisti garą. Svarbiausia – tuoj prasidės Mados savaitė. Turėsime daugybę progų pasipuošti ir gerai pašėlti. Tik pagalvokit: kuo ilgiau negrįšite namo, tuo greičiau prabėgs dienos. Iki pasimatymo ten!

„Man taip patinka“ ,,Liežuvautojos“ serijos herojai tęsia savo audringą gyvenimą Niujorke. Svarbiausias visus juos dominantis klausimas – ar bus priimti į universitetą. Ne vieną kankina didelės abejonės. Tėvai nuolat apie tai klausinėja ir dar labiau gadina nuotaiką. Tačiau svarbūs ir kiti dalykai. Ar Serena pagaliau sutiks savo didžiąją meilę? Kuo baigsis painūs Bleir santykiai su Neitu ir kokį vardą ji išrinks savo dar negimusiai sesutei? Neitas meta rūkyti ,,žolę„, bet ar jam pavyks atvesti į doros kelią naująją draugę Džordžę? Kuo baigsis Dano kaip poeto karjera, ar bus atskleisti Vanesos talentai, ar Dženė ir Leo liks draugai? O kur dar nepakartojamos atostogos slidinėjimo kurorte San Valyje su Olandijos olimpine snieglentininkų rinktine…

“Noriu tik tavęs„ ,,Liežuvautojos“ serijos herojai tęsia nuotykių kupiną gyvenimą Niujorke. Pagaliau jie gauna atsakymą į dominantį klausimą – į kokį universitetą bus priimti. Ar išsipildė didžioji Bleir svajonė – įstoti į Jeilį? Pagal kokius kriterijus renkasi universitetą Serena? Ar susitaikę menininkai Vanesa ir Danas liks drauge? Kaip seksis Dženei manekenės karjera? Ar Bleir su Neitu pagaliau tai padarys? Kuo baigsis Vanesos gimtadienio vakarėlis?

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]