Leonas Konstantinas Radvila

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Leonas Konstantinas Radvila
Radvilos
Trimitai
Trimitai
Gimė 1880 m. rugsėjo 6 d.
Ermenonvilyje
Mirė 1927 m. kovo 2 d. (46 metai)
Monte Karle
Tėvas Konstantinas Vincentas Radvila
Motina Luiza Antuanetė Blank
Sutuoktinis (-ė) Renata fon Habsburg
Dolores Konstancija Radvilaitė

Leonas Konstantinas Radvila (lenk. Leon Konstanty Radziwiłł, 1880 m. rugsėjo 6 d. Ermenonvilyje1927 m. kovo 2 d. Monte Karle) – Prancūzijos valstybės ir karinis veikėjas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Leono Konstantino Radvilos dvaras netoli Paryžiaus

Kunigaikštis, kilęs iš Lietuvos Radvilų giminės Olykos- Nesvyžiaus linijos Šidlavos šakos,[1] tėvas Konstantinas Vincentas Radvila, motina Luiza Antuanetė Blank pranc. Louise Antoinette Blanc, pirmojo Monte Karlo kazino įkūrėjo duktė. Sesuo Liudvika Radvilaitė (18771942 m.)

Šeima[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmoji žmona Renata iš Habsburgų giminės, su kuria išskyrė karas. Antroji žmona – pusseserė, Dominyko Marijos Radvilos (18521938 m.) ir Dolores de Agramonte duktė Dolores Konstancija Radvilaitė (18861966 m.) Vaikų nesusilaukė. Leonui mirus, Dolores ištekėjo už dailininko Mogenso Tvedės (šved. Tvede Mogens).

Leono Konstantino Radvilos kapas

Leonas Radvila paveldėjo Ermenonvilio dvarą netoli Paryžiaus, kurį jo tėvai įsigijo 1880 m. Ermenonvilio dvaras buvo žymus tuo, kad jame paskutinius savo gyvenimo mėnesius praleido ir mirė žymusis filosofas Jean-Jacques Rousseau (1712-1778). 1914 m. Leonas Radvila buvo išrinktas Ermenonvilio meru. Merijos aikštėje jam vėliau buvo pastatytas paminklas. Turtingo senelio ir turtingų tėvų vaikui nieko netrūko, tačiau įgimta ekstravagancija ir nuotykių paieškos jį nuvedė į Prancūzijos armiją. Savo narsa jis pasižymėjo Didžiajame kare. 1918 m. kartu su bendraminčiais jis įkūrė Prancūzijos-Lenkijos karinę misiją, pradėjusią verbuoti užsienyje gyvenančius lenkus tarnauti atkuriamos Lenkijos valstybės kariuomenėje.

Po karo kunigaikštis sukosi Paryžiaus aristokratijos sluoksniuose, bendravo su menininkais, poetais, rašytojais. Vienas geriausių jo draugų buvo rašytojas Marselis Prustas. 1927 m. Monte Karle Leonas Radvila buvo nužudytas. Po jo mirties Ermenonvilio dvarą perėmė jo giminaičiai.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Leonas Konstantinas RadvilaLietuviškoji tarybinė enciklopedija, IX t. Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 1982. T.IX: Pintuvės-Samneris, 306 psl.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Trimitų herbo Radvilos Archyvuota kopija 2007-01-28 iš Wayback Machine projekto. lenkų kalba