Lazerinis nivelyras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite.

Lazerinis nivelyras – instrumentas, skirtas žemės taškų aukščių skirtumams nustatyti ir horizontaliems ar vertikaliems paviršiams nužymėti. Prietaisas yra itin plačiai naudojamas statybos ir geodezijos darbuose. Veikimo principas yra paremtas sugulsčiuoto lazerio spindulio projektavimu horizontalia arba vertikalia ašimi.

Šiuolaikinis lazerinis nivelyras

Plėtra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pati pirmoji lazerinio nivelyro koncepcija buvo sukurta XX amžiaus 8-ojo dešimtmečio pradžioje, o plokštuma projektuojama besisukančio lazerio ir linijinis lazeris buvo užpatentuoti 9-ojo dešimtmečio pabaigoje. Šiuo metu plačiai naudojamų, kompaktiškų, lęšiais paremtu lazerinių nivelyrų konstrukcija buvo užpatentuota ir pradėta gaminti paskutinio dešimtmečio pabaigoje.

Rotacinis lazerinis nivelyras[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rotacinio lazerinio nivelyro veikimo principas yra paremtas greitai besisukančiu lazeriniu šviesos spinduliu, kuris projektuoja plokštumą aplink save 360 laipsnių kampu horizontaliai arba vertikaliai. Lazerinės šviesos projektavimas vyksta lazeriui šviečiant į besisukančią prizmę su veidrodžiu, kad būtų išgaunama plokštuma. Jeigu nivelyras nėra savaime susigulsčiuojantis, būna galimybė reguliuoti projektuojamą plokštumą su vizualiai matomais spiritiniais gulsčiukais ir rankiniu būdu reguliuojamais sraigtais. Lazerio šviesos aptikimui yra naudojama speciali gaudyklė su judančio lazerio aptikimo sensoriumi, kuri duoda signalą (dažnu atveju - garsinį), kai sensorius aptinka lazerio skleidžiamą šviesą. Gaudyklė yra tvirtinama prie liniuotės, tam, kad galima būtų atlikti tikslius matavimus.