Pereiti prie turinio

Lawrence Sperry

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Lawrence Sperry

Lorensas Speris (Lawrence Sperry; 1892 m. gruodžio 22 d. – m. apie 1923 m. gruodžio 23) – vienas pirmųjų aviatorių, aviacinės technikos kūrėjų. Žinomas kaip autopiloto išradėjas.

L. Speris gimė Čikagoje (Ilinojus, JAV). Jis buvo trečiasis Elmer Ambrose Sperry sūnus. Anksti susidomėjo aviacija. Būdamas 17 m. jau skraidė savo konstrukcijos sklandytuvu. Po 4 metų jis pradėjo skraidyti lėktuvais.

L. Speris neturėjo formalaus inžinieriaus išsilavinimo, bet sukūrė nemažai aviacijai skirtų išradimų. Speris pasaulyje pagarsėjo 1914 m., kai Prancūzijoje viešai pademonstravo kaip veikia jo išrastas autopilotas. Jis sukūrė pirmąsias aviacines giroskopinio stabilizavimo sistemas, kurios šiais laikais plačiai naudojamos automatiniams skrydžiams užtikrinti. L. Speris garsėjo tuo, kad jis bandydamas savo išradimus paprastai ir pats pilotuodavo lėktuvus.

Manoma, kad L. Speris žuvo 1923 m. gruodžio 23 d. Jis tada nepaisydamas rūko pakilo Anglijoje ir išskrido į Prancūziją, kurios nepriskrido. 1924 m. sausio 11 d. jo kūną rado Lamanšo sąsiauryje.

Mile high klubas

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

L. Speris laikomas vadinamojo Mylios aukščio klubo (Mile High Club) įkūrėju. Skelbiama, kad jis 1916 m. lapkritį, su moterimi skrisdamas skraidančia valtimi Curtiss virš Niujorko, užsiiminėjo seksu. Tą sykį jo pilotuojamas lėktuvas rėžėsi į vandenį, bet niekas nežuvo.
Sperio priskyrimas šiam virtualiam klubui yra paremtas dviem faktais – jis yra pirmas žmogus, pareiškęs, kad užsiiminėjo seksu ore, ir jis yra autopiloto išradėjas. Prieš įsirėždamas vandenin L. Speris skrido ~160 m aukštyje, o ir sąvokos Mile High Club tuo metu nebuvo.