Latava (upė)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Latava
Latavos upelis
Latavos upelis
Ilgis 9,7 km
Baseino plotas 19,4 km²
Ištakos Anykščių rajonas
Žiotys Šventoji
Šalys Lietuva

Latava – upė Anykščių rajone, Šventosios dešinysis intakas, Latavos kaime kerta kelią Nr. 1202 ir 96,9 km nuo Šventosios žiočių įteka į Šventają. Latavos žiotys priklauso Anykščių regioninio parko teritorijai. Ši upė prateka netoli Palatavio piliakalnio.

Pavadinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Upėvardžio šaknis lat-, lot- siejama su tekėjimu (plg. korn. lad „skystumas, skystis“, air. lathach „dumblas, maurai“, aukšt. vok. letto „molis“).[1]

Pagal vieną iš hipotezių, Lietuvos vardas kilo nuo šio upelio pavadinimo. Latavos upelis minimas 1261 m. Mindaugo akte, kuriame aprašomos Sėlos ribos. Siena vedama Šventosios upe, o paskui pasuka Latavos upeliu ir eina tolyn į vakarus. Upelio pavadinimas šiame akte rašomas – „in ripam Lettowiae“. Sienos aprašymas suteikia galimybę visiškai tiksliai lokalizuoti šį upelį ir leidžia be jokių abejonių teigti, kad pavadinimai „Lettowia“ ir „Latava“ čia yra tapatūs. Be to, yra dar vienas Sėlos ribų aprašymas, datuojamas XIV a. pabaiga. Čia siena nuo Šventosios upės pasuka link „piliakalnio, vardu Lettow“ .

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]