La Défense

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

La Défense – modernus bei didžiausias Europoje verslo centras, užimantis 1,6 km² plotą.

Žvelgiant iš Paryžiaus, tolumoje matyti La Defense verslo centras (2010 m.)
La Défense vaizdas, žvelgiant nuo Paryžiaus Triumfo arkos (2012 m.)
Korbevua ir Piuto komunose esantis La Défense (2008 m.)

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

La Defense verslo centras yra Prancūzijos Il de Franso regione - Didžiojo Paryžiaus vakarinių komunų - Korbevua pietinėje ir Piuto šiaurinėje dalyse, arba į šiaurės vakarus nuo administracinio Paryžiaus ribos.

Žmonių statistika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiame verslo centre turinčiame 3,6 milijonų m² biurų plote kasdien dirba 180 000 darbuotojų. Centre įsikūrę daug pirmaujančių pasaulio korporacijų, o biurus turi beveik 2000 kompanijų. Čia taip pat nuolatos gyvena 25 000 (2006 m.) gyventojų ir 45 000 studentų. Kiekvienais metais verslo centrą aplanko 8 milijonai turistų.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

La Défense verslo centras pradėtas kurti dar 1958 m. Prieš 50 metų čia stovėjo fabrikai, fermos ir lūšnos. Siekiant atnaujinti vietovę,, buvo įsteigta verslo centro valdymo grupė EPAD. Verslo centras „La Défense“ vardu pavadintas pagal 1883 m. pastatytą statulą „La Défense de Paris“, skirtą per Prancūzijos ir Prūsijos karo metu Paryžių gynusiems kariams atminti. Šis pavadinimas kartais sukelia sumaištį tarp lankytojų, kurie centrą įsivaizduoja kaip karinės paskirties objektą.[1]. Paskutinis „La Défense“ plėtros etapas įvyko 1990 m., tačiau šiuo metu vėl ruošiamasi didelio masto statyboms.

Pastatai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Visi pirmosios kartos dangoraižiai buvo labai panašūs ir nesiekė 100 m aukščio. Pirmasis biurams skirtas 109 m aukščio dangoraižis „Tour Nobel“ pastatytas 1966 m. 1988 m. jis buvo renovuotas, pervadintas į „Tour Initiale“ ir stovi iki šiol. Aukščiausias verslo centro „Tour Total“ dangoraižis pastatytas 1985 m., jis siekia 187 m ir visame Paryžiuje nusileidžia tik Monparnaso dangoraižiui (210 m). Šiuo metu verslo centre iš viso yra 72 plieno bei stiklo statiniai, iš kurių 14 – aukštesni nei 150 metrų.

Įspūdingas La Défense statinys – „Grande Arche“ (Didžioji Arka). Šį projektą inicijavo Prancūzijos prezidentas F. Miteranas. Jis norėjo pastatyti Paryžiaus Triumfo arkos XX a. moderniąją versiją. Monumentas skirtas įamžinti humaniškumui ir jo idealams, o ne karo pergalėms, kaip ankstesnis variantas. Arkos statyba prasidėjo 1982 m. ir truko iki 1990 m. „Grande Arche“ yra beveik idealios kubo formos – jos aukštis siekia 110 m, plotis - 108 m. Pastato šonuose įsikūrę biurai, o viršuje įrengta apžvalgos aikštelė. Modernioji Triumfo arka stovi vienoje linijoje su senąja Paryžiaus Triumfo arka ir su kitais Paryžiaus monumentais sudaro istorinių paminklų liniją („Axe historique“).[2]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. [1] La Défense – modernusis Paryžiaus verslo centras
  2. [2] „La Défense“ – modernusis Paryžiaus verslo centras

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]