Kybartų geležinkelio stotis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 54°38′28″š. pl. 22°45′27″r. ilg. / 54.641095°š. pl. 22.757535°r. ilg. / 54.641095; 22.757535

Kybartų geležinkelio stotis
Stoties pastatas 2014 m.
Stoties pastatas 2014 m.
ŠalisLietuva
GyvenvietėKybartai
Aptarnaujanti įmonėLietuvos Geležinkeliai
Atidaryta~1860 m.
Kybartų stotis apie 1900 m.
Kybartų geležinkelio stotis

Kybartų geležinkelio stotis – geležinkelio stotis, esanti Kybartuose, Kudirkos Naumiesčio g. 4, LT-70414, Vilkaviškio rajonas. Valdo AB „Lietuvos geležinkeliai“. Geležinkelio transporto mazgas.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

18511861 m. buvo nutiesta Sankt Peterburgo-Varšuvos geležinkelio atšaka iš Lentvario į Virbalį. Virbalio aukščiausios klasės geležinkelio stotis buvo pastatyta už kelių kilometrų, prie pat valstybės sienos su Vokietija – dabartiniuose Kybartuose. Rusijos imperija Kybartuose (tuo metu Virbalyje) buvo įrengusi unikalų geležinkelio stoties kompleksą su imperatoriaus ir jo svitos apartamentais. Prancūzijos inžinieriai suprojektavo sudėtingą stoties kompleksą: lokomotyvų, riedmenų, kelio priežiūra ir techninis aptarnavimas, kuro, vandens tiekimas, apsauga, muitinės patikrinimai – visa tai buvo atlikta pagal pačius aukščiausius to meto reikalavimus. Stoties pastatus jungė požeminiai tuneliai, kurie buvo atrasti ir atkasti 2002 m., kai vienos įmonės darbininkai remontavo buvusį muitinės sandėlio pastatą.

Rusijos imperijos laikais Kybartų geležinkelio stotis buvo didžiausia po Sankt Peterburgo geležinkelio stotis. Iš vienos stoties pusės buvo rusiškosios vėžės geležinkelio bėgiai, iš kitos – europinės vėžės bėgiai. Kybartų geležinkelio stotyje keleiviai perlipdavo iš europinio standarto traukinio į rusiško standarto traukinį, o čia įrengus ratų keitimo įrenginius, laukdavo (apie dvi valandas), kol pakeis vagonų ratus. Kybartų geležinkelio stoties depe nuolatos stovėjo Rusijos imperatoriaus asmeninis europinio standarto traukinys, o jam išvykus į Europą, čia likdavo rusiško standarto jo asmeninis traukinys.