Pereiti prie turinio

Kthulhu

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ktulhu

Cthulhu, Kthulhu – Ktulas, išgalvota dievybė, snaudžianti Ramiojo vandenyno dugne, tačiau gebanti veikti žmogaus protą, iš H. P. Lavkrafto kūrinių, bendrai žinomų kaip „Ktulo mitai“.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmą kartą Ktulas paminėtas 1928 m. H. P. Lavkrafto apsakyme „Ktulo šauksmas“, išspausdintame žurnale Weird Tales.

Personažas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ši baisi fantastinė būtybė įkalinta nuskendusiame R’lyeh mieste. Ji atskiromis savo kūno dalimis panaši į aštuonkojį, drakoną, žmogų: žvynais dengtas humanoido kūnas, galva su daugybe čiuptuvų, pora rudimentinių sparnų. Gyvo Ktulo pažaliavęs, drebučius menantis kūnas juda žliugsėdamas, pasruvęs gleivėmis, neįtikėtinai greitai regeneruodamas. Jo ūgis nėra tiksliai nurodomas, bet primena judantį kalną, didesnį už legendinį ciklopą. Ktulas plaukia ar eina dugnu tarsi okeaninis demono galeonas, skrodžiantis nešvarią bangą. Pasąmonės lygmenyje Ktulas akivaizdžai yra žmonijos nenumaldomo nerimo šaltinis.

Kultas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Taip pat tai yra objektas, garbinamas blogųjų kultistų tam tikrose pasaulio dalyse (Arabijoje, Naujojoje Zelandijoje, Grenlandijoje) bei kitų H. P. Lavkrafto monstrų – Giliavandenių (Deep Ones) ir Migo (Mi-Go). Pagal apsakymą, Ktulas, nors laikinai ir įkalintas, bet tikrai sugrįšiantis žvaigždėms tinkamai išsidėsčius, garbinamas kartojant mantrą „Ph’nglui mglw’nafh Cthulhu R’lyeh wgah’nagl fhtagn“ („Savo namuose R’lyeh negyvas Ktulas laukia sapnuodamas“), kultistams aukojant ir pasiutusiai šokant.

Ktulo galios veikti žmonijos protus yra ribojamos didžiulio vandens gelmės slėgio, todėl jam pavaldūs išlieka tik ypatingai jausmingų žmonių sapnai. „Ktulo šauksme“ šios būtybės peršami sapnai yra labai gąsdinantys, tikri košmarai, dažniausiai privedantys juos sapnavusius prie išprotėjmo. Ktulas – antgamtinis padaras, visiškai svetimas žmogaus esybei, o visa žmonijos istorija tėra jo miego akimirka. Anot kultistų, įsitikinusių savo dievo galia, civilizacijos žūtis pabudus Ktului yra labai tikėtina.


Įamžinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ktulas yra centrinė figūra daugelyje H.P. Lavkrafto kūrinių. Priešingai, nei daugelis kitų „Ktulo mitų“ panteono personažų, ši būtybė yra ganėtinai žinoma ir populiari: interneto memas, įvairiausi žaidimai, animaciniai filmai, muzika ir t. t.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]