Pereiti prie turinio

Kroketas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kroketo žaidėja
Kroketo įranga
Kroketo žaidimas.

Kroketas – sporto šaka, kurioje žaidėjas plaktuku turi nuridenti kamuoliukus pro lankelius naudojant medinius plaktukus.

Ši sporto šaka kildinama iš Anglijos. Anksčiau tai laikyta aristokratų sportu. 1868 m. buvo įkurtas Visos Anglijos kroketo klubas. 1900 m. kroketas įtrauktas į olimpinę programą, bet po vienos olimpiados pašalintas.[1]

Pievelėje sustatomi 9 iš vielos ar medžio pagaminti lankeliai. Pradžioje ir gale pastatomi papildomi lankeliai, kurie žymi trasos pradžią ir pabaigą. Už lankelių pastatoma lazdelė, į kurią būtina pataikyti pravarius pro paskutinius dvigubus vartelius. Žaidėjai pasirenka savo kamuoliuko spalvą ir turi savo kamuoliuką pervaryti pro visus vartelius pagal laikrodžio rodyklę. Kamuoliai mušami specialiais plaktukais. Galima išmušti priešininko kamuoliuką toliau nuo vartų. Laimi tas, kuris pravaro kamuoliuką pro visus vartelius ir pataiko į lazdelę, įsmeigtą paskutinių, dvigubų vartelių gale. Žaidžiamas dviese arba dviejų komandų 24–90 m ilgio, 13,5–45 m pločio aikštėje arba vejoje.[2]

Tarptautinė kroketas bendruomenė

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tarptautiniu mastu kroketą prižiūri pasaulinė kroketo federacija (angl. World Croquet Federation, WCF), kuri nuo 1986 m. organizuoja pasaulio čempionatus, skatina žaidimo plėtrą ir palaiko ryšius su savo nariais. 1989 m. Londone įvyko pirmasis pasaulio čempionatas. Federacija vienija nacionalines asociacijas, atsakingas už kroketą savo šalyse, ir siekia skatinti žaidimo populiarumą bei plėtrą visame pasaulyje.

Kroketas Lietuvoje

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nors kroketas nėra plačiai paplitęs Lietuvoje, yra šaltinių kad kroketas buvo žinomas ir žaidžiamas Lietuvoje jau XX a. pradžioje. Šiuo metu kroketas Lietuvoje nėra plačiai praktikuojamas kaip sporto šaka.