Kritinės teisės studijos

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Kritinių teisės studijų mokykla (angl. Critical Legal Studies) – postmodernus analitinis judėjimas, kilęs iš amerikietiškojo teisinio realizmo krypties. Kritinių teisės studijų mokykla kaip teisės analizės krypties ištakos siekia XX a. 7-ąjį dešimtmetį. Pradininkai - Harvardo universiteto profesoriai Duncan Kennedy, Roberto Unger, David Kennedy ir Morton Hortwitz.

Pasak mokyklos atstovų, teisė - socialinės įtakos priemonė, o ne priemonė teisingumui pasiekti. Teisė ir institucijos yra valdžios ir įtakos priemonės atskirų socialinių grupių, sluoksnių, sudarančių visuomenę. Individualų ir visuomeninį požiūrį į teisę ir teisingumą, teisinę sąmonę lemia atitinkama patirtis, statusas. Pasak mokyklos atstovų, neturtingieji, darbininkai, užsieniečiai, kitos rasės asmenys dažnai diskriminuojami.

Piktnaudžiavimas dedukcija (abuse of deduction) teisės taikymo veikloje. Požiūrių skirtumai lemia skirtingą teisės taikymą. Įvairių visuomenės sluoksnių atstovai skirtingai supranta teisines kategorijas (teisingumą ir kt.), ir atitinkamai skirtingai interpretuoja teisės aktus.

    • Tokios abstrakčios sąvokos kaip „tauta“, „teisinė valstybė“, „principas“, „teisingumas“, „tikslas ir paskirtis“ visada lieka dviprasmiškos. Grynos filosofinės abstrakcijos, jų išvedžiojimai net ir aukščiausiose instancijose vienareikšmiškai negali išspręsti praktinių problemų (pavyzdžiui, nacionalsocializmo doktrina tvirtino, kad Hitlerio Vokietija buvo pagrįsta teisinės valstybės principais ir tam pagrįsti rado teisinių argumentų).
    • Kiekvienas bendrasis teisės principas turi kontraprincipą, abstraktus straipsnis - turės "antistraipsnį", dar bendresnį straipsnį arba netgi išimtį, argumentas - kontrargumentą, aplinkybė - priešingą aplinkybę. Tarp šių pozicijų ir kontrpozicijų a priori neegzistuoja jokios hierarchijos.

Kritinės teisės studijų atstovų suformuluotas vad. teisinis ateizmas. Tikėjimas tuo, kad vienoks teisinis aiškinimas, išvestas iš abstrakcijų, yra pranašesnė už kitą, yra religijos rūšis (Duncan Kennedy). Tam tikra prasme Harvardo teisės profesoriai paskelbė konstitucinį ateizmą.

2005 m. XXII Pasaulinio jurisprudencijos kongreso metu Ispanijoje pirmą kartą buvo pristatyta Teisminio šamanizmo teorija, gimusi Kritinių teisės studijų tradicijoje. Ji kritikuoja teisminę argumentaciją ir išvedžiojimus teisės neapibrėžtumo srityje. Lietuvių teisėtyrininkas Stanislovas Tomas (Sorbonos universiteto Europos teisės krypties disertantas) Teisminio šamanizmo teoriją savo disertacijoje parėmė, pagrįsdamas Lietuvos teismų sistemos pavyzdžiu, įvardijant konstitucinių teismų teisėjų sprendimus (ir visuomenės tikėjimą jų ypatingumu, taigi savotiška religija) kaip šamanizmą.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]