Kredito rizikos apsikeitimo sandoris
Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais. |
Kredito rizikos apsikeitimo sandoris (angl. credit default swap, CDS) – kredito rizikos apsikeitimo sandoris iš esmės yra draudimo sandoris: viena sandorio šalis perka draudimą nuo trečios šalies nemokumo (ir už tai moka premijas, tačiau atsitikus nemokumo įvykiui, gaus išmoką), o kita – draudimą išrašo (ir už tai gauna premijas, bet turės sumokėti draudimo sumą, jeigu trečioji šalis taps nemoki). Sandoris vadinamas kredito rizikos apsikeitimo sandoriu, nes draudimo pirkėjas šiuo sandoriu pakeičia trečiosios šalies nemokumo riziką draudimo išrašytojo kredito rizika (nes ir draudikai gali imti ir „užsilenkti“).
Iš Kredito rizikos apsikeitimo sandorių instrumentų kainos, padarius tam tikras prielaidas apie tai, kiek nuostolių galima patirti, jeigu Kredito rizikos apsikeitimo sandorio objektas taps nemokus, galima pasiskaičiuoti, kokia yra tikimybė, jog atsitiks nemokumo įvykis. Kredito rizikos apsikeitimo sandoriai tapo patogiu beveik standartizuotu įrankiu matuojant šalies ar kompanijos nemokumo riziką.