Kreditų biuras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite.

Kredito biuras - bendrovė, iš įvairių teisėtų šaltinių renkanti ir sisteminanti informaciją apie fizinių ir juridinių asmenų įsiskolinimus, finansinius įsipareigojimus, mokėjimo įpročius, jų juridinę, ekonominę bei finansinę būklę.

Surinkta informacija kredito biure virsta kredito istorija. Ji padeda kreditoriams įvertinti kliento galimybes prisiimti finansinius įsipareigojimus (pvz.: mokėti paskolos, lizingo, telekomunikacijų paslaugų įmokas, kt.). Nuo kredito biuro suformuotos kredito istorijos ir kredito reitingų gali priklausyti galimybė pasiskolinti, paskolų palūkanų dydis ar paskolos grąžinimo terminas. Neigiama informacija kredito istorijoje laikomi pradelsti mokėjimai, bankrotai, turto areštai, teisminiai finansiniai ginčai ir kiti veiksniai. Teigiama kredito istorija gali pagelbėti tariantis dėl geresnių kreditavimo sąlygų, mokėjimo atidėjimo bei kitų išskirtinių sąlygų.

Kredito biurai skirtingais pavadinimais veikia daugelyje pasaulio valstybių. Kredito biuras JAV vadinamas Vartotojų ataskaitų agentūra, o Jungtinėje Karalystėje - Kredito ataskaitų agentūra. JAV veikia šešios Vartotojų ataskaitų agentūros, o Jungtinėje Karalystėje – trys Kredito ataskaitų agentūros.

Lietuvoje veikia kredito biuras "Creditinfo", kurį valdo UAB "Creditinfo Lietuva". Pagrindiniai rinkos dalyviai yra ir kredito biuro dalyviai. Bankų, lizingo ir telekomunikacijų bendrovių inicijuotas kredito biuras „Creditinfo“ Lietuvoje veikia nuo 2003 metų.

Kredito biure „Creditinfo“ saugoma ir nuolat atnaujinama dviejų rūšių informacija: 1) kredito biuro dalyvių (finansų, draudimo, telekomunikacijų ir kt. sektorių) pateikta informacija apie jų klientų elgesį vykdant finansinius įsipareigojimus; 2) oficiali informacija iš valstybės registrų (pvz., Registrų centro, Centrinės hipotekos įstaigos ir t. t.).

Kredito biuras “Creditinfo“ įkūrė bei valdo gyventojams skirtą asmeninės kredito istorijos sistemą „Mano Creditinfo“, kurioje gyventojai gali pasitikrinti savo kredito reitingą, asmeninę kredito istoriją, stebėti jos pasikeitimus, sužinoti kredito istoriją tikrinusias įmones bei įstaigas, peržiūrėti darbdavio ir kitų įmonių būklę.

Lietuvos kredito biurą sukūrusi ir plėtojanti bendrovė “Creditinfo Lietuva“ yra tarptautinės grupės „Creditinfo International GmbH“ narė. Grupės padaliniai taip pat veikia Latvijoje, Čekijoje, Slovakijoje, Maltoje, Rumunijoje, Gruzijoje, Ukrainoje, Kazachstane ir Jamaikoje. “Creditinfo Lietuva“ yra sukūrusi automatizuotas kreditavimo sprendimų priėmimo, klientų elgesio monitoringo bei įsiskolinimų valdymo sistemas.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Credit bureau
  2. UAB "Creditinfo Lietuva" Archyvuota kopija 2012-12-03 iš Wayback Machine projekto.
  3. Wise Geek