Kreditų biuras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite.

Kreditų biuras - bendrovė, iš įvairių teisėtų šaltinių renkanti ir sisteminanti informaciją apie fizinių ir juridinių asmenų įsiskolinimus, finansinius įsipareigojimus, mokėjimo įpročius, jų juridinę, ekonominę bei finansinę būklę.

Surinkta informacija kreditų biure virsta kredito istorija. Ji padeda kreditoriams įvertinti kliento galimybes prisiimti finansinius įsipareigojimus (pvz.: mokėti paskolos, lizingo, telekomunikacijų paslaugų įmokas, kt.). Nuo kreditų biuro suformuotos kredito istorijos ir kredito reitingų gali priklausyti galimybė pasiskolinti, paskolų palūkanų dydis ar paskolos grąžinimo terminas. Neigiama informacija kredito istorijoje laikomi pradelsti mokėjimai, bankrotai, turto areštai, teisminiai finansiniai ginčai ir kiti veiksniai. Teigiama kredito istorija gali pagelbėti tariantis dėl geresnių kreditavimo sąlygų, mokėjimo atidėjimo bei kitų išskirtinių sąlygų.

Kreditų biurai skirtingais pavadinimais veikia daugelyje pasaulio valstybių. Kreditų biuras JAV vadinamas Vartotojų ataskaitų agentūra, o Jungtinėje Karalystėje - Kredito ataskaitų agentūra. JAV veikia šešios Vartotojų ataskaitų agentūros, o Jungtinėje Karalystėje – trys Kredito ataskaitų agentūros.

Lietuvoje veikia kreditų biuras "Creditinfo", kurį valdo UAB "Creditinfo Lietuva". Pagrindiniai rinkos dalyviai yra ir kreditų biuro dalyviai.. Bankų, lizingo ir telekomunikacijų bendrovių inicijuotas kreditų biuras „Creditinfo“ Lietuvoje veikia nuo 2003 metų.

Kreditų biure „Creditinfo“ saugoma ir nuolat atnaujinama dviejų rūšių informacija: 1) kreditų biuro dalyvių (finansų, draudimo, telekomunikacijų ir kt. sektorių) pateikta informacija apie jų klientų elgesį vykdant finansinius įsipareigojimus; 2) oficiali informacija iš valstybės registrų (pvz., Registrų centro, Centrinės hipotekos įstaigos ir t. t.).

Kreditų biuras “Creditinfo“ įkūrė bei valdo gyventojams skirtą asmeninės kredito istorijos sistemą „Mano Creditinfo“, kurioje gyventojai gali pasitikrinti savo kredito reitingą, asmeninę kredito istoriją, stebėti jos pasikeitimus, sužinoti kredito istoriją tikrinusias įmones bei įstaigas, peržiūrėti darbdavio ir kitų įmonių būklę.

Lietuvos kreditų biurą sukūrusi ir plėtojanti bendrovė “Creditinfo Lietuva“ yra tarptautinės grupės „Creditinfo International GmbH“ narė. Grupės padaliniai taip pat veikia Latvijoje, Čekijoje, Slovakijoje, Maltoje, Rumunijoje, Gruzijoje, Ukrainoje, Kazachstane ir Jamaikoje. “Creditinfo Lietuva“ yra sukūrusi automatizuotas kreditavimo sprendimų priėmimo, klientų elgesio monitoringo bei įsiskolinimų valdymo sistemas.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Credit bureau
  2. UAB "Creditinfo Lietuva"
  3. Wise Geek