Krav Maga

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šį straipsnį ar jo skyrių reikėtų peržiūrėti.
Būtina ištaisyti gramatines klaidas, patikrinti rašybą, skyrybą, stilių ir pan.
Ištaisę pastebėtas klaidas, ištrinkite šį pranešimą.
Krav Maga treniruotė desantininkų mokykloje Izraelyje, 1955

Krav Maga (hebr. קרב מגע ‏‎ 'artima kova') – Izraelyje sukurta savigynos ir kovos sistema, kurios pagrindą sudaro greitas pavojaus gyvybei neutralizavimas. Krav Maga techninės bazės pagrindą sudarė bokso ir imtynių veiksmai, vėliau kovos sistema absorbavo kitų kovos menų (muay thai, dziudo, karate, aikido, džiu-džitsu, brazilų džiu-džitsu) elementus.

Pradžioje Krav Maga savigynos mokė tik Izraelio armijos, policijos ir apsaugos darbuotojus. 1981 m. po 6 instruktorių kelionės į JAV, Krav Maga kovos sistema paplito po visą pasaulį. Šiuo metu Krav maga savigyna praktikuoja daug Izraelio, Lenkijos, JAV, Kanados policininkų, karininkų, FTB, žvalgybos ir apsaugos darbuotojų.

Pavadinimo kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pavadinimas hebrajų kalba reiškia artima (kontaktinė)kova» (maga (heb. מגע‎) – kontaktas, krav (heb. קרב‎) – kova). Krav Maga, skirtingai negu kovinės sistemos, kuriose panaudojami ginklai per atstumą, priskiriama prie kovų, kuomet yra artimas fizinis kontaktas su priešininku. Šioje sistemoje taip pat mokoma dirbti su šaunamaisiais ir nešaunamaisiais ginklais, bei kitais daiktais, derinant tai su savigynos metodais.

Pagrindiniai principai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Krav Maga kovinėje sistemoje nėra griežtų taisyklių bei skirtumo tarp treniruočių vyrams ir moterims. Tai ne sportinė sistema, ji neturi specialios aprangos, rungtynių, nors kai kurios organizacijos, priklausomai nuo pažengimo laipsnio, priskiria mokiniams skirtingus lygius ir emblemas. Visi metodai koncentruojasi į maksimalų efektyvumą realiose situacijose. Kadangi užpuolimo metu nebūna gailesčio, atsakas (tiek ataka, tiek ir gynyba) skirtas grėsmės neutralizavimui. Ši sistema skirta panaudoti situacijose, kuomet gyvybei gresia realus pavojus. Akcentuojami smūgiai į jautrias priešininko kūno vietas (įskaitant smūgius į akis, kirkšnis), smūgiai galva, improvizuoti bet kokių pasiekiamų daiktų panaudojimai, bei kiti metodai. Tuo pačiu metu yra mokoma optimaliai panaudoti šią techniką konkrečiose situacijose, kad nebūtų peržengtos būtinosios ginties ribos. Pagrindiniai Krav Maga principai:

 • Nepatirti sužalojimų,
 • Greitai neutralizuoti užpuoliką,
 • Greitai pereiti nuo gynybos prie atakos,
 • Panaudoti kūno refleksus,
 • Atakuoti labiau pažeidžiamas kūno vietas,
 • Panaudoti bet kurį pasiekiamą daiktą.

Aukščiau išvardinti principai buvo sukurti remiantis pavojingomis gyvybei situacijomis, todėl nuolat yra pabrėžiamas būtinumas pritaikyti atsakomąją reakciją į esamą grėsmę. Esminis Krav Maga principas yra pašalinti grėsmę, užkirsti kelią tolimesniems agresyviems veiksmams, bei neutralizuoti užpuoliką. Lyginant su rytų kovos menais: Krav Maga sistemoje nėra fiosofinės bazės. Jos paskirtis – užtikrinti fizinį išgyvenimą, o ne dvasinį tobulėjimą. Todėl, Krav Maga pagrindas yra moksliniai žmogaus refleksų, tiek užpuoliko, tiek ir besiginančio, tyrimai. Nuolatinės treniruotės, bei kartu augantis pasitikėjimas savimi, paprastai yra pastebimi ir kasdieniame gyvenime. O tai, savo ruožtu, priveda mus prie dar kelių Krav Maga principų:

 • Būti kukliam – nesigirti savo gebėjimais, vengti bereikalingų konfliktų. Pažaboti savo sritį ir kontroliuoti protą, kad jie nenuviltų realios konfrontacijos metu.
 • Veikti tinkamai – daryti teisingus dalykus tinkamu metu ir tinkamoje vietoje. Nuo fizinės ir psichinės būklės priklauso gebėjimas apsiginti konfrontacijoje. Išnaudoti visas galimybes, elementus ir sąlygas, situacijoje, kurioje esi, tam kad veikti efektyviai.

Treniruotės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nors Krav Maga turi daug bendro su kitais kovų menais, apmokymai vyksta skirtingai. Akcentuojamos kovos iš nepatogių pozicijų, blogiausiomis sąlygomis, ypatingai: kovojant prieš kelis užpuolikus, ginant kitą asmenį, kovojant viena ranka, arba kai užpuolikai yra ginkluoti. Pabrėžtina yra greito apmokymo svarba ir (רצף) (heb. recef) – nenutrūkstamumas, čia – „nuolat judėti į prieki“), taip pat efektyvumas atakoje bei gynyboje. Apmokymų metu pabrėžtini šie principai:

 • Realioje kovoje nėra taisyklių,
 • Treniruotės metu negalima susižeisti arba sužeisti partnerį.

Treniruotės metu naudojami aerobiniai bei anaerobiniai krūviai, dėvima gynybine ekipiruotė. Naudojamos kirkšnių, galvos, rankų, blauzdų apsaugos, kapa, guminis skydas, ir t. t. dėl ko be pažeidimų pasiekiamas realus poveikio lygis. Tai leidžia mokiniui praktikuoti savigynos ir puolimo metodus pilnai panaudojant jėgą bei pajusti smūgio stiprumą. Kai kuriose mokyklose naudojamas „Strike and Fight“ – pilnakontakčio sparingo metodas, kurio tikslas supažindinti studentus su stresu atsirandančiu kovos metu. Treniruotėse gali būti naudojama garsi muzika, stroboskopas, prietaisas dirbtiniams dūmams padaryti ir t. t. tai leidžia išmokti ignoruoti pašalinius veiksnius ir susikaupti situacijos analizei. Realesnėms situacijoms sukurti, prieš praktikuojant gynybos metodus, gali būti naudojami sekinantys fiziniai pratimai, treniruotė gali vykti vietose su skirtingu reljefu, varžančiose sąlygose, su raiščiu ant akių ir t. t. Akcentuojamas realios kovos stimuliavimas tiek, kiek tai įmanoma treniruočių sąlygomis. Mokymai ugdo gebėjimą situacijai įvertinti (vietovę, potencialiai pavojingas sąlygas) prieš pradedant kovą. Studentams parodomi fiziniai bei verbaliniai veiksniai padedantys išvengti konflikto ten, kur tai įmanoma.

Treniruotė civilių mokykloje dažniausiai trunka apie valandą. Ji susideda iš fizinio pasiruošimo bei savigynos metodų. Pirmiausia gaunamas intensyvus fizinis krūvis, atliekami tempimo pratimai, toliau parodomi keli savigynos metodai – atakuojantys (smūgiai kumščiu, alkūnėmis, keliais) arba gynybiniai (išsilaisvinimas nuo smaugimo, riešų laikymo, išsivadavimas iš po priešininko gulint). Vėliau, paprastai daromi fiziniai pratimai, kurie suderina pagrindinius metodus su akrobatiniu treniravimu. Užsiėmimo pabaigoje daroma serija fizinių pratimų. Augant studentų lygiui, instruktoriai moko sudėtingesnių, rečiau naudojamų užpuolimo būdų.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

grand meistras Imi Lichtenfeld

Krav Maga sistema buvo sukurta Imi Lichtenfildo (taip pat žinomu kaip Imi Sde-Or) Vengrijoje ir Čekoslovakijoje 1930-ais metais. Imi Lichtenfildas gime 1910 m. Bratislavoje, Slovakijos sostinėje, namuose, kur sportas ir humanistinis švietimas buvo lygūs. Šie švietimo elementai lėmė jo charakterio formavimą. Iki 1939 m. Imi dalyvavo daugelyje tarptautinių turnyrų, laimėdamas begalę medalių ir prizų. Imi buvo laikomas vienu iš geriausių imtynininkų Europoje. Bratislavoje Imi tapo jaunų žydų grupės lyderiu. Ši grupė buvo sukurta apsiginti nuo fašistinių ir antisemitinių grupuočių, kurios kėlė neramumus visuomenėje ir darė didelę žalą žydų bendruomenei. 1942 m. Imi gavo leidimą įvažiuoti į Palestinos teritoriją.

1944 m. Imi pradėjo treniruoti Izraelio karius. Per šį laikotarpį, Imi treniravo keletą elitinių padalinių iš Hagana ir Palmach (garsios smogiamosios jėgos Haganah ir specialiųjų pajėgų IDF pirmtakai), įskaitant jų jūrų pėstininkų padalinį „Palyam“, taip pat policijos pareigūnų grupes. 1948 m. įsikūrus Izraelio valstybei ir formuojantis Izraelio gynybos pajėgoms, kovos menų mokykloje Imi tapo vyriausiuoju fizinio lavinimo ir Krav Maga instruktoriumi. Krav Maga sistema turėjo tenkinti keletą Izraelio kariuomenės reikalavimų. Ji turėjo būti lengvai išmokstama ir naudojama, kad ir specialiųjų pajėgų karys, ir biuro tarnautojas galėtų sėkmingai ją išmokti per kuo trumpesnį laiką. Jis tarnavo IDF apie 20 metų, per kuriuos sukūrė ir patobulino savo unikalų savigynos ir artimos kovos metodą. Imi asmeniškai treniravo Izraelio specialiųjų pajėgų asus ir apmokė daugelį Krav Maga instruktorių kartų, už ką pelnė Izraelio armijos vadovybės pripažinimą. Baigęs karinę tarnybą Imi pradėjo taikyti Krav Maga paprastų žmonių savigynai. Šis metodas buvo pritaikytas taip, kad tiktų vyrams ir moterims, merginoms ir vaikinams, vaikams ir senyvo amžiaus žmonėms. 1972 m., sporto ir fizinio lavinimo institute Vingeite, trenerių ir instruktorių mokykloje, įvyko pirmas kursas skirtas civiliniams instruktoriams. Nuo to laiko sistema buvo naudojama įvairiems civilių tikslams Izraelyje ir užsienyje. 1978 m. Imi ir keletas jo mokinių įkūrė Izraelio Krav Maga asociaciją (IKMA), siekiant išplėsti lengvai įsisąmoninamą ir neturinti nereikalingos informacijos Krav Maga savigynos metodą Izraelyje bei užsienyje. Imi Sde-Or iki savo mirties buvo asociacijos prezidentas. Iki paskutinių savo gyvenimo dienų, būdamas 87 metų amžiaus, Imi ir toliau padėjo tobulinti techniką ir Krav Maga koncepcijas. Jis asmeniškai konsultavo geriausius Krav Maga specialistus, ir leido savo laiką mokydamas instruktorius iš Izraelio ir užsienio. Savo išskirtinėmis dvasinėmis savybėmis, subtiliu humoro jausmu ir gebėjimu dalintis savo žiniomis bei patirtimi, Imi darė įtaką savo pasekėjų tobulėjimui. Meistras Imi Sde-Or mirė 1998 m. sausį, būdamas visiškai sąmoningas ir žinodamas, kad jo mokymas yra gyvas ir klesti.

Plėtra už Izraelio ribų[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iki 1980 m. visi Krav Maga specialistai gyveno Izraelyje ir veikė Izraeli Krav Maga Association ribose. 1980 m. prasidėjo pirmi kontaktai tarp jų ir mokinių JAV. 1981 m. šešių instruktorių grupė atvažiavo į JAV, kur pristatė Krav Maga sistemą. Sistema buvo pristatyta žydų bendruomenėse, FTB Niujorko poskiryje, FTB akademijoje Kuantike. Dėl to 22 JAV piliečiai 1981 m. pavasari atvyko į Izraelį atlikti bazinį Krav Maga instruktorių kursą. Tapę instruktoriais jie sugrįžo į JAV ir įkūrė savo savigynos centrus. Instruktoriai iš Izraelio ir toliau plėtė Krav Maga sistemą JAV. Nuo 1985 m. buvo pradėta apmokyti šios sistemos Amerikos teisėsaugos institucijas. Kasmet Netanijoje vykdomi kursai instruktoriaus sertifikatui gauti.

Dabartinė padėtis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Krav Maga yra oficiali gynybos ir beginklės kovos sistema Izraelio kariuomenėje (IDF- Israel Defence Forces). Kiekvienas Izraelio karys yra apmokomas Krav Maga metodų. Izraelio policija ir saugos tarnybos taip pat naudoja šią sistemą. Izraelyje, ir kitose pasaulio šalyse Krav Maga sistemos metodų mokosi kariškiai, saugos tarnybos darbuotojai bei civiliai nepriklausomai nuo jų amžiaus lyties ar fizinio pasiruošimo lygio.

Organizacijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • The Israeli Krav Maga Association (IKMA) – seniausia Krav Maga organizacija, kuri buvo įkurta Imi Lichtenfildo 1978 m. IKMA yra Izraelyje, jai vadovauja Haim Gidon - 10 danas.
 • The International Krav Maga Federation (IKMF) – įsikūrusi Izraelyje, sukurta keliu gabiausių Lichtenfildo mokinių, įskaitant Gabi Noah, Avi Mojal, ir Eli Ben-Ami. Šiuo metu vadovaujama Avi Mojal.
 • Krav Maga Global (KMG) – tarptautinė Krav Maga organizacija, kuri buvo įkurta buvusio IKMF šef-instruktorio Ejal Janilov.
 • Krav Maga Worldwide – įsikūrusi JAV, įkurta Daren Levin, kuris mokėsi pas Imi Lichtenfilda ir Ejal Janilov.
 • Krav Maga Haim Zut Association – įsikūrusi Izraelyje, vadovaujama Haim Zut, vieno iš Lichtenfeldo mokinių, aukščiausio pasaulyje – 10 dano lygio meistro.
 • Israeli Krav International (IKI) – įsikūrusi Maale-Adumim (Izraelis), įkurta Moše Kac, mokymus kontroliuoja Itai Gilem.
 • Krav Maga Foundation (KMF) – nepriklausoma organizacija, kuri buvo įkurta 360 klubų ir Alonu Predolinu, su tikslu propaguoti nepriklausomą nuo politikos Krav Maga.
 • Combat Survival Reality Based Institute – nepriklausoma organizacija, kurios centras yra Kanadoje. Įkurta Moni Aizeko, kuris bendradarbiavo su Imi Lichtenfildu.
 • Aiki Krav-Maga Federation (AKMF) – nepriklausoma organizacija, kurios centras yra Izraelyje. Įkurėjas Ami Niv, Imi Lichtenfildo mokinys.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]