Krateras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Krateras (gr. Κρατερός; apie 370321 m. pr. m. e.) - Makedonijos generolas valdant Aleksandrui Makedoniečiui ir vienas iš diadochų.

Aleksandras ir Krateras medžioja liūtus, mozaika Peloje

Jis buvo kilmingo makedoniečio Aleksandro iš Oresčio sūnus ir generolo Amfotero brolis. Krateras vadovavo kairiojo sparno falangai ir visiems pėstininkams Iso mūšyje (333 m. pr. m. e.). Hirkanijoje jis buvo pasiųstas į misiją prieš mazandaranius. Hidaspeso upės mūšyje (326 m. pr. m. e.) jis vadovavo ariergardui, kuris buvo vakariniame krante iki mūšio pabaigos.

Didelėse Susos linksmybėse jis vedė Amastrisę, Oksiatro, Darijaus III, brolio, dukterį. Krateras ir Poliperchonas turėjo palydėti 11 500 makedoniečių veteranų atgal į Makedoniją. Krateras buvo Kilikijoje, kur statėsi laivyną, kai Aleksandras mirė Babilone.

Pagal senovės graikų šaltinius Aleksandras davė Kratero žiedą Perdikui, sakydamas, kad palieka imperiją kratistôi ('stipriausiam').

322 m. pr. m. e. Krateras padėjo Antipatrui Lamijos kare prieš Atėnus. Iš Kilikijos jis išplaukė su savo laivynu į Graikiją ir pristatė savo karius į Kranono mūšį. Kai Antigonas sukilo prieš Perdiką ir Eumeną, Krateras prie jo prisidėjo kartu su Antipatru ir Ptolemėjumi. Jis vedė Antipatro dukterį Filą. Jis žuvo mūšyje su Eumenu Mažojoje Azijoje, kai ant jo nukrito bėgantis arklys netoli Helesponto 321 m. pr. m. e.