Koregidoras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Koregidoras, Landsat nuotrauka.
Koregidoras 1982 m.

Koregidoras (angl. Corregidor) – sala Filipinuose, Manilos įlankos žiotyse. Sala buožgalvio formos. Uodega nukreipta į rytus, galva – kalva stačiais šlaitais ir plokčšia viršūne, nukreipta į jūrą. Kartu su Caballo salele iš dalies užtveria kelią į Manilos įlanką ir anksčiau buvo svarbus gynybinis punktas. Ilgis – 6 km. Plotis – 2,4 km. Plotas – 9 km².

Geologiškai, Koregidoras su Caballo yra Koregidoro kalderos dalis, ugnikalnio, paskutinį kartą išsiveržusio prieš ~1 mln. m., liekanos.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iki ispanų salelė galėjo būti gyvenama žvejų. Ispanų laikais saloje pastatyta signalinė stotis įspėdavusi Manilą apie artėjančius laivus. 1795 m. įrengta karinio laivyno stotis vėliau ligoninė ir 1836 m. – švyturys. Įsikūrė nedidelė gyvenvietė.

1898 m. Filipinai atiteko JAV, sala atiteko JAV kariuomenei. 1909–1912 m. įrengtas fortas (Fort Mills) – artilerijos pozicijos, betoniniai bunkeriai, nutiesti keliai. Dėl uolingo kraštovaizdžio ir šių įtvirtinimų sala dar vadinta tiesiog uola (the rock). Antrojo pasaulinio karo metais dėl salos vyko inirtingi mūšiai.

Dabar sala populiarus turistinis objektas.