Pereiti prie turinio

Kopimas virve

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kopimas virve per karių treniruotę

Kopimas virve – kopimas į viršų vertikaliai kabančia virve, dažniausiai naudojant vien rankų jėgą. Vienas seniausių fizinių pratimų, įtrauktas į daugelį fizinio lavinimo programų, stiprinantis rankų raumenis, lavinantis miklumą. Tai ir sporto šaka, kuri, kaip ir virvės traukimas, vienu metu buvusi įtraukta į Olimpinių žaidynių gimnastikos programą. Šiuo metu reguliariai praktikuojama Pasaulio policininkų ir gaisrininkų žaidynėse, atgimsta kai kurių šalių nacionaliniuose turnyruose.

Olimpinėse žaidynėse, kurios buvo organizuojamos Jungtinėse Valstijose, sportininkai kopimui naudojo 7,62 m (25 pėdų) ilgio virves, tačiau Europoje vykusiose žaidynėse po 1896 m. buvo naudojama 8 m (26,3 pėdų) virvė. Beveik visose varžybose sportininkai siekė kopimo greičio, pradėdami nuo sėdimos padėties ant grindų ir naudodamiesi tik rankomis. Buvo leidžiami ir staigūs judesiai kojomis kopimui paspartinti. Tačiau 1896 m. Olimpinėse žaidynėse nugalėtojai buvo išaiškinami pagal kopimo laiką ir stilių – išlaikant „L“ formos poziciją. Bet virvė buvo tokia ilga (15 m), kad kai kurie varžovai nesugebėjo pasiekti jos viršaus. Visose kitose žaidynėse iki 1932 m. sportininkai buvo vertinami griežtai pagal pakilimo laiką ant trumpesnės virvės.

Kopimas virve išimtas iš Olimpinių žaidynių programos po 1932 m. Ši rungtis tapo plačiai paplitusi Amerikoje, savo zenitą pasiekusi šeštajame dešimtmetyje, kai buvo sukurtos kelios lygos. Tada vyko daugybė kopimo virve varžybų, taip pat įtrauktų ir į Panamerikos žaidynes. Pasaulio rekordą ant 20 pėdų virvės pasiekė Donas Peris, užkopęs per 2,8 sek. Tiek Mėgėjų sporto sąjunga AAU, tiek ir Koledžų atletų asociacija NCAA sankcionavo kopimo virve varžybas iki 1960-ųjų pradžios, kol šie sporto renginiai galiausiai nutrūko, nebevyko varžybos ir tarp JAV koledžų.

Ši sporto šaka antrą kartą atgimė Čekijoje. Nuo 1993 m. Čekijos čempionatai rengiami kopiant į 8 m aukštį. Šios disciplinos rekordas priklauso Martinui Masariui. 1997 m. čempionate šią rungtį jis įveikė per 5,58 sek. Šis čempionatas vis dar vyksta.