Kopėčių paradoksas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Kopėčių paradoksasWolfgang Rindler pasiūlytas įsivaizduojamas specialiosios reliatyvumo teorijos eksperimentas kurio metu vienam stebėtojui atrodo, jog kopėčios telpa į garažą, o kitam stebėtojui atrodo, jog netelpa.

Paradoksali situacija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kopėčios yra šiek tiek ilgesnės nei garažas. Pirmasis stebėtojas neša kopėčias į garažą, kurio abiejuose galuose yra atviros durys. Antrasis stebėtojas yra garaže.

Kadangi kopėčios juda garaže esančio stebėtojo atžvilgiu, jam atrodo, jog jos sutrumpėja ir yra trumpesnės nei garažas, todėl tam tikru momentu įmanoma uždaryti abejas garažo duris iš karto ir vėl jas atidaryti nepalietus kopėčių. Tačiau pirmajam stebėtojui(nešančiam kopėčias) atrodo, jog garažas sutrumpėja, nes jis juda jo, o kartu ir kopėčių atžvilgiu, ir todėl niekaip neįmanoma vienu metu trumpam uždaryti abejų durų nepalietus kopėčių.

Sprendimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Garažo atskaitos sistema: sutrumpėjo kopėčios.
Kopėčių atskaitos sistema: sutrumpėjo garažas.

Paradokso priežastis yra tame, jog įvykių vienalaikiškumas yra reliatyvus. Garaže esančiam stebėtojui vienalaikis įvykis - abejų durų uždarymas ir atidarymas - nėra vienalaikis stebėtojui nešančiam kopėčias.

Pastarajam atrodys, jog pirma užsidarė ir atsidarė priekinės durys, ir tik kopėčių galui pro jas išlindus užsidarė ir atsidarė galinės durys. Abiem stebėtojams atrodys, jog durys kopėčių nepalietė.