Pereiti prie turinio

Konteinerinis kranas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Konteineriniai kranai

Konteinerinis kranas (angl. container crane; container handling gantry crane) – uosto kranas, specializuotas krauti jūrinius konteinerius. Paprastai naudojami jūriniuose konteinerių terminaluose, krauna konteinerius į konteinervežius ir iš jų. Pagal konstrukciją tai ožinių kranų rūšis.

Aukštojo profilio konteineriniai kranai Kočyje.

Konteinerinio krano pagrindas yra dvi aukštos atramos, važinėjančios bėgiais išilgai krantinės, viršuje sujungtos skersine santvara ar sija. Ant skersinės sijos yra vežimėlis su operatoriaus kabina ir keliamuoju mechanizmu su kilnojama platforma („sprederiu“, angl. spreader). Keliamasis mechanizmas nuleidžia sprederį žemyn iki konteinerio viršutinės dalies, kur sprederis sugriebia konteinerio viršaus kampuose esančius griebimo taškus. Toks kranas paprastai perkelia vieną konteinerį, nors naujausių konstrukcijų konteineriniai kranai gali vienu metu perkelti nuo 2 iki 4 20 pėdų konteinerių.

Yra du įprastiniai tipai konteinerinių kranų:

  • aukštojo profilio (high profile) – vandens pusėje krano strėlė turi vyrius ir pakeliama aukštyn, kai laivui reikia praplaukti.
  • žemojo profilio (low profile) – strėlė yra viename aukštyje ir šaudykliškai juda link laivo ir virš jo. Strėlei esant virš laivo ja atvažiuoja keliamojo mechanizmo vežimėlis, kuris leidžia į laivą pakrauti ar iš jo iškrauti konteinerius. Žemojo profilio kranus naudoja, pvz., atvejais, kai netoli konteinerių terminalo yra oro uostas ir lėktuvų skridimo trasa eina virš terminalo.
Super-PostPanamax kranai Roterdamo uoste. Jų strėlės išsikišusios 50 m (22 konteinerių eilės).

Konteinerinius kranus paprastai klasifikuoja pagal jų keliamąją gebą ir konteinervežių, kuriuos jie gali krauti, dydį.

  • Panamax – Panamax kranai gali krauti konteinerius į Panamax tipo laivus (didžiausius laivus, galinčius praplaukti Panamos kanalu) ir tokiame laive nėra zonų, kur šie kranai nepasiektų. Panamax tipo laivai konteinervežiai yra 12-13 konteinerių pločio.
  • Post Panamax – Post-Panamax kranai visiškai aptarnauja konteinervežius, nepratelpančius praplaukti Panamos kanalu. Tokių laivų plotis yra apie 18 konteinerių.
  • Super-Post Panamax – Tai didžiausi šiuolaikiniai kranai, skirti laivams konteinervežiams, kurių plotis yra 22 ar daugiau konteinerių. Šie šiuolaikiniai kranai, galintys teleskopiniais sprederiais pakelti vienu metu du 20 pėdų (6,1 m) ilgio konteinerius (besiremiančius galais), turi keliamąją galią, viršijančią 65 tonas. Kai kurie naujausieji tokie kranai turi virš 120 tonų keliamąją galią ir gali vienu metu pakelti 4 20 pėdų ar 2 40 pėdų konteinerius. Jau suprojektuoti konteineriniai kranai, galintys vienu metu pakelti 6 20 pėdų konteinerius.

Post-Panamax kranai sveria apie 800–900 tonų, o naujausios kartos Super-PostPanamax kranai – 1600–2000 tonų.

Kopenhagos uoste kraunamas konteinervežis
MAN AG gamybos konteinerinis kranas, priklausantis Patrick Corporation (Port Botany uostas Naujajame Pietų Velse Australijoje.

Kraną valdo operatorius, dirbantis kabinoje specialiame vežimėlyje. Vežimėlis važinėja bėgiais, esančiais virš skersinės santvaros ar jos šone. Iškraunant laivą vežimėlį operatorius užvažiuoja virš laivo, ir po vežimėliu esantis krovimo mechanizmas sprederiu užkabina laive esantį konteinerį ir pakelia jį į orą. Tada vežimėlis su operatoriaus kabina ir pakeltu konteineriu rieda skersiniu kol atsiduria virš krantinės. Tenai konteineris nuleidžiamas žemyn ant vilkiko konteinervežio, kuris gabena konteinerį į sandėlį ar į paskirties tašką, važiuoklės. Laivą pakraunant viskas veikia taip pat, tik konteineriai kraunami iš vilkikų į laivą.

Konteinerius vežioja specializuoti automobiliai – straddle carrier, sidelift, reach stacker tipų.

Aprūpinimas energija

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Konteineriniai kranai pagal naudojamą energiją yra dviejų tipų:

  • dyzeliniai kranai – krano viršuje yra dyzelinio variklio varomas elektros generatorius;
  • kranto energijos kranai – kranai naudoja elektros energiją, kurią gauna iš krante esančių šaltinių. Taip gaunama energija vadinama kranto energija (angl. shore power).

Konteineriniai kranai naudoja elektros energiją, kurios reikalinga įtampa yra nuo 4000 iki 13200 voltų.