Pereiti prie turinio

Konjunkcija (logika)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Loginis elementas IR (konjunktorius)

Konjunkcija (lot. conjunctio – sujungimas, ryšys) – loginis veiksmas - dviejų ar daugiau paprastų teiginių sujungimas jungtimi ir.[1] Naujas sudėtinis teiginys bus teisingas tik tada, kai teisingi visi jį sudarantys teiginiai. Visais kitais atvejais jis klaidingas.

Programavime teiginių sujungimo jungtuku „ir“ veiksmas vadinamas konjunkcija ir žymimas sutartiniu žodžiu „and“ arba simboliais ∧, &, &&.[2]

Programavime skiriami du konjunkcijos atvejai: pirmuoju (žymimas &), atliekant konjunkciją, prieš tai apskaičiuojamos abi reiškinio pusės. Antruoju (žymimas &&), jei pirmasis reiškinys neteisingas, į antrąjį nekreipiama dėmesio ir jis neapskaičiuojamas. Tuomet tampa svarbu greičiau nustatomą teiginį rašyti pirmą. Galutinis abiejų tipų rezultatas sutampa, tačiau skaičiavimų eiga skiriasi, todėl jos žymimos skirtingai. Jei jungiami daugiau nei du teiginiai, ženklu && pažymėta konjunkcija visos operacijos reikšmę nustato apskaičiuodama (iš kairės į dešinę) reiškinius iki pirmos false reikšmės (jei rezultatas lygus klaidinga) arba iki reiškinio pabaigos (jei visos reikšmės ir rezultatas teisinga).

Galimos konjunkcijos reikšmės (sujungiant du teiginius x ir y)[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pavyzdžiui, konjunkcinis teiginys „Sode auga braškės ir vyšnios“ yra sudarytas iš dviejų paprastųjų teiginių „Sode auga braškės“ (žymime x) ir „Sode auga vyšnios“ (y).

x y x ir y
taip taip taip
taip ne ne
ne taip ne
ne ne ne

Pirmuose dviejuose stulpeliuose surašyti visi keturi galimi teiginių x ir y teisingumo ir klaidingumo variantai:

  • Teiginys „Sode auga braškės“ teisingas; teiginys „Sode auga vyšnios“ teisingas - konjunkcija teisinga.
  • Teiginys „Sode auga braškės“ teisingas; teiginys „Sode auga vyšnios“ klaidingas - konjunkcija klaidinga.
  • Teiginys „Sode auga braškės“ klaidingas; teiginys „Sode auga vyšnios“ teisingas - konjunkcija klaidinga.
  • Teiginys „Sode auga braškės“ klaidingas; teiginys „Sode auga vyšnios“ klaidingas - konjunkcija klaidinga.

Kadangi konjunkcija teisinga, kai teisingi visi jos nariai, konjunkcija „Sode auga braškės ir vyšnios“ bus teisinga tik tada, kai teisingi bus visi duotieji teiginiai (t. y., sode auga ir braškės, ir vyšnios). Taigi, konjunkcija teisinga tik vieninteliu pirmuoju atveju, kai visi (abu) duotieji argumentai (x ir y) yra teisingi. Kitais atvejais konjunkcija visada bus klaidinga.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]