Konceptualus menas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite.
 Crystal Clear app help index.svg  Bent dalis šiame straipsnyje išdėstytos medžiagos kelia abejones.
Konkrečias pastabas skaitykite diskusijose.

Konceptualus menas - XX a. viduryje atsiradusi meno šaka, kurioje vadovaujamasi žmonių nuomone ir idėja apie meno kūrinį.

Pirmosios užuomazgos šios meno šakos atsirado jau priešistorėje kai tuometiniai beždžionžmogiai tapydami ant urvo sienų norėdavo sutelkti ar kažkaip kitaip paveikti savo gentainius. Labai mažai informacijos yra išlikę iš to laikotarpio, tad galima tik spelioti kokie buvo šio meno padariniai.

Velesnės šios šakos apraiškos pasirodo antikos kultūroje. Menininkai tapydami skirtingus vaizdinius ant amforų (graikiškos urnos) ir ant sienų siekdavo tuometinės visuomenės pripažinimo ir garbės, tačiau didžioji jų visuma liko neatpažinti savo laikotarpyje, ir tik po mirties tapo reikšmingi.

Viduramžiuose ši meno kryptis pasižymėjo mažiau nei kituose laikotarpiuose. Iš visų tuometinių meno kūrinių, konceptualiais galima pavadinti tik Jėzaus atvaizdus ir taip vadinamas "Mekopas" - kelių metrų ilgio strypus ar medžio detales iškeltas vertikaliai aukštyn, kurias perkerta 2 horizontalūs strypai ar medžio detalės, viena netoli viršaus, kita vos žemiau jos. Ši figura naudota daugelyje kultūrų, nes tai primena Jėzaus nukryžiavimą, tačiau tai yra simbolis Kristaus išsivadavimo nuo žmogiškosios priesaikos, o ne jo nukryžiavimo ir nepagarbos simbolis.

Šiais laikais galime pamatyti daug parodų konceptualaus meno, daug menininkų atstovaujančių šią kryptį, tačiau esmė visada ta pati - Žmonių reakcija į meną.