Koncepcinis automobilis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
1938 m. gamybos Buick Y-Job, pirmasis pasaulyje koncepcinis automobilis
Lamborghini Estoque 2008 m. Paryžiaus automobilių parodoje

Koncepcinis automobilis (angl. concept vehicle, show vehicle) – automobilio prototipas, skirtas naujo dizaino ar technologijų demonstracijai. Paprastai tokie automobiliai yra pristatomi automobilių parodose, norint įvertinti klientų dėmesį į naujus modelius, kurie atsižvelgiant į tai bus gaminami masinei produkcijai arba ne.

Koncepciniai automobiliai niekada nepaleidžiami į gamybą, kol nėra patobulinti, kad atitiktų praktiško dizaino, saugumo ir kainos reikalavimus.

Bendrovės „General Motors“ dizaineris Harley Earl laikomas pirmojo koncepcinio automobilio, Buick Y-Job, išradėju.

Dizainas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Koncepciniai automobiliai paprastai išsiskiria varikliu ar dizainu. Kai kuriuose naudojamos egzotinės ar brangios medžiagos, tokios kaip anglies pluoštas ar rafinuotas lydinys. Kiti turi unikalų maketą, kaip kad pakeliamas duris, tris, šešis (ar daugiau) ratų, ar specialias funkcijas, kurių paprastai automobiliuose nebūna. Dėl šių paprastai nepraktiškų ar nepelningų idėjų, dauguma koncepcinių automobilių taip ir lieka tik kompiuteriniais brėžiniais ar maketais.

Neveikiantys maketai dažniausiai gaminami iš vaško, molio, metalo, stiklaplastiko, plastiko ar jų kombinacijos.

Tik nedidelė dalis koncepcinių automobilių yra tinkami naudoti, dažniausiai važiuoklė būna pasiskolinta iš kito eksploatuojamo automobilio arba turi tam tikrų defektų. Dauguma jų negali judėti greičiau nei ~16 km/val. Taip pat jie gali būti gana rafinuoti, kaip, pvz., „General Motors“ Cadillac Sixteen modelis.[1]

Kai koncepciniai modeliai yra nebereikalingi, jie paprastai yra sunaikinami, tačiau kai kurie išlieka ir yra eksponuojami muziejuose ar tiesiog saugomi garažuose. Vienas nenaudojamas, bet veikiantis koncepcinis „Ford Motor CompanyLincoln Futura automobilis, laikomas automobilių dizainerio George Barris parduotuvėje, Los Andžele, buvo prikeltas naujam gyvenimui kaip betmobilis, skirtas 1966 m. televizijos serialui „Betmenas“, rodyto per ABC televizijos kanalą.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Nick Hull. Cadillac Sixteen Archyvuota kopija 2005-11-26 iš Wayback Machine projekto., Detroit Auto Show 2003 Highlights, Car Design News, Inc.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]