Pereiti prie turinio

Kompleksinis susijęs skaičius

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Manoma, kad šis straipsnis turi esminių trūkumų, dėl kurių jį reikia perrašyti.
Straipsnio turinys, struktūra, stilius ar kitos savybės yra tokios, kad, norint pritaikyti enciklopedijai, jį reikia iš esmės perrašyti.
Priežastis atskirai nesukonkretinta, bet jei ji neakivaizdi, tai gali būti nurodyta istorijoje ar aptarime.
Jei galite parašyti šį straipsnį iš naujo, tegul ir kelis kartus mažesnį, taip ir padarykite!
Geometrinis atvaizdavimas (Argando diagrama) ir jo susijusio skaičiaus kompleksinėje plokštumoje. Kompleksinis susijęs skaičius yra gaunamas atspindint per realiųjų skaičių ašį.

Matematikoje kompleksinis susijęs skaičius yra kompleksinis skaičius, kurio realioji dalis yra tokia pati, o įsivaizduojamoji dalis tokio pat dydžio, bet priešingo ženklo. T. y., jei ir yra realieji skaičiai, tada kompleksinio skaičiaus kompleksinis susijęs skaičius yra kompleksinis susijęs skaičius dažnai yra žymimas arba .

polinėje koordinačių sistemoje, jei ir yra realieji skaičiai, tai yra kompleksinis susijęs skaičius . Tai galima įrodyti pasinaudojant Oilerio formule.

Kompleksinio skaičiaus ir ko kompleksinio susijusio skaičiaus sandauga yra realusis skaičius: (arba polinėje koordinačių sistemoje).

Kompleksinio skaičiaus kompleksinis susijęs skaičius yra žymimas arba Pirmasis žymėjimas (vinkulumas) padeda išvengti painiavos su matricos susijusių skaičių transpozicijos žymėjimu, kuris gali būti suprantamas kaip kompleksinio susijusio skaičiaus žymėjimas. Antrasis žymėjimas, kur yra naudojamas dagerio ženklas (†), yra labiau paplitęs fizikoje ir elektrotechnikoje, kur naudoti horizontalios linijos simbolį gali būti painu dėl loginio neigimo ženklo panašumo. Tuo tarpu horizontalios linijos žymėjimas dažniau yra naudojamas grynojoje matematikoje.

Šios savybės galioja visiems kompleksiniams skaičiams ir , nebent nurodyta kitaip, ir jas galima įrodyti išreiškiant ir forma

Kompleksinio susijusio skaičiaus savybės:

   Sudėtis: 
   Atimtis: 
   Sandauga: 
   Dalyba:  jei 

Kompleksinis skaičius yra lygus savo kompleksiniam susijusiam skaičiui, jei jo įsivaizduojamoji dalis lygi nuliui. T. y. realieji skaičiai yra vieninteliai kompleksinio susijusios skaičiaus fiksuoti taškai.

Konjugavimas, t. y. kompleksinio skaičiaus pavertimas kompleksiniu susijusiu skaičiumi, nekeičia kompleksinio skaičiaus modulio:

Konjugavimas yra involiucija, t. y. kompleksinio susijusio skaičiaus susijęs skaičius yra pats skaičius:

Naudojimas kaip kintamasis

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Duoto kompleksinio skaičiaus arba kompleksinis susijęs skaičius leidžia atkurti visas jo dalis:

   Realioji dalis: 
   Įsivaizduojamoji dalis: 
   Modulis: 
   Argumentas: 

Kompleksinis susijęs skaičius yra pritaikomas matricoms, kvaternijonams ir kitiems matematikos objektams. Visais atvejais kompleksinis susijęs skaičius yra naudingas matematinėse analizėse, tačiau dažnai reikalauja papildomo apibrėžimo ar žymėjimo specifikoje.