Komersono delfinas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Cephalorhynchus commersonii
Komersono delfinas (Cephalorhynchus commersonii)
Komersono delfinas
(Cephalorhynchus commersonii)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Chordiniai
( Chordata)
Klasė: Žinduoliai
( Mammalia)
Būrys: Banginiai
( Cetacea)
Šeima: Delfininiai
( Delphinidae)
Gentis: Cephalorhynchus
( Cephalorhynchus)
Rūšis: Komersono delfinas
( Cephalorhynchus commersonii)
Komersono delfino paplitimo arealas
Komersono delfino paplitimo arealas

Komersono delfinas (Cephalorhynchus commersonii) – delfininių (Delphinidae) šeimos jūrų žinduolis – vienas iš 4 Cephalorhynchus genties delfinų. Be minėto pavadinimo, rūšis dar turi kelis naudojamus pavadinimus - Skunkinis delfinas ir Piebald'o delfinas. Delfinas pavadintas Filiberto Komersono, kuris pirmasis juos aprašė 1767 m., kai pamatė juos Magelano sąsiauryje, garbei.

Fizinės charakteristikos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Komersono delfinas turi labai savitą išvaizdą. Jo galva, nugarinis pelekas ir uodega – juodi, o gerklė ir kūnas - balti. Ir riba tarp šių dviejų spalvų yra labai ryški. Šis kresnas gyvūnas, užaugdamas tik iki 1,5 m ilgio yra vienas iš mažiausių iš viso banginių būrio. Subrendusi patelė, pagauta pietų Patagonijos priekrantėje, buvo 23 kg svorio ir 1.36 m ilgio – tai mažiausias dokumentais užfiksuotas banginių būrio suaugęs individas. Savo išvaizda jis primena jūros kiaulę, bet išsiskiria savo elgsena, būdinga delfinams. Nugarinis pelekas – su užapvalinta viršūne. Jo išlinkimas yra daugiau įgaubtas nei pjautuviškas. Uodegos viduryje yra įkarpa. Šis delfinas neturi rostrumo.

Delfinų lytis lengvai atskiriamos pagal skirtingą juodos dėmės formą ant pilvo – patinų ji lyg ašara, o patelių – labiau apvali. Tiek patinai, tiek patelės lytinę brandą pasiekia 6-9 metų. Poravimasis dažniausiai vyksta pavasarį ir vasarą ir jaunikliai išvysta šį pasaulį po 11 mėn. trunkančio nėštumo. Seniausias žinomas Komersono delfinas mirė sulaukęs 18 metų.

Elgsena[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Komersono delfinai – labai aktyvūs gyvūnai. Labai dažnai juos galima pamatyti greitai plaukiančius vandens paviršiumi ir darančius šuolius iš vandens. Taip pat jie daro suktukus bei čiuožia ant lūžtančių bangų, kai prisiartina prie kranto. Yra žinoma, kad jiems taip pat patinka plaukioti apsivertus pilvu aukštyn – manoma, kad tai padeda geriau matyti persekiojamą grobį. Šie delfinai minta tiek priekrantės, tiek pelaginėmis žuvimis bei kalmarais. Žinoma, kad Pietų Amerikos subpopuliacija savo dietą paįvairina vėžiagyviais.

Populiacija ir Paplitimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rūšis išsidėsčiusi dviejose vietovėse. Didesnioji populiacijos dalis randama įvairiose pakrantės įlankėlėse prie Argentinos, Magelano sąsiauryje ir prie Folklando salų. Kita populiacijos dalis (aptikta tik 1950 m.) gyvena prie Kergeleno salų (pietinėje Indijos vandenyno dalyje), 8000 km į rytus nuo artimiausių ypatingųjų giminaičių. Jie teikia pirmenybę sekliems vandenims. Visos populiacijos dydis nežinomas, bet priimta rūšį vietos mastu laikyti įprasta. 1984 m. tyrimais Magelano sąsiauryje buvo nustatytas apytikris 3400 individų skaičius.

Laikymas nelaisvėje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Apie porą dešimčių Komersono delfinų laikoma pasaulio akvariumuose, tarp jų – „SeaWorld“ San Diege, „Aquatica“ Floridoje, Duisburgo Zoologijos sode Vokietijoje (iki 2004 m.) ir keliuose Japonijos akvariumuose.