Kofermentas A

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.


   Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite.

Kofermentas A (angl. coenzyme A, CoA) – kofermentas, žinomas dėl savo vaidmens sintezėje, sočiųjų rūgščių oksidacijoje ir piruvato oksidacijoje citrinos rūgšties cikle (Krebso cikle).

Kofermentas A yra tam tikrų junginių transportuotojas (pvz.: padeda pernešti sočiąsias rūgštis iš citoplazmos į mitochondriją). Kofermento A molekulė, pernešanti acetilo grupę, vadinama acetil-CoA.

Acetil-CoA arba acetilo kofermentas A yra svarbi molekulė metabolizmo procesuose, naudojama daugybėje biocheminių reakcijų. Jo pagrindinė funkcija yra pernešti anglies atomus, esančius acetilo grupėje, į citrinos rūgšies ciklą, kad įvyktų oksidacija energijos gavimui. Acetil-CoA yra sudaromas antrajame ląstelinio kvėpavimo etape – pereinamojoje reakcijoje.

Oksidacinis piruvato pavertimas į acetil-CoA vadinamas piruvato dehidrogenazės reakcija. Ji yra katalizuojama (suaktyvinama) piruvato dehidrogenazės komplekso.

Iš trijų piruvato anglies atomų faktiškai lieka du, nes vienas iš jų prisijungia deguonį ir sudaro anglies dioksidą, tuo tarpu likę du atomai sudaro acetil-CoA grupę ir yra pernešami į Krebso ciklą.