Klaipėdos Švč. Dievo Motinos Dangun ėmimo ir šv. arkangelo Mykolo sentikių cerkvė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Klaipėdos sentikių cerkvė)
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 55°40′16″š. pl. 21°09′44″r. ilg. / 55.6712448°š. pl. 21.1623124°r. ilg. / 55.6712448; 21.1623124

Orthodox.png
Klaipėdos Švč. Dievo Motinos Dangun ėmimo ir šv. arkangelo Mykolo sentikių cerkvė
Klaipėdos sentikių cerkvė Statybininkų-Minijos g.jpg
Rusiškas pavadinimas Староверческий Свято-Успенскo-Михайловский храм
Savivaldybė Klaipėdos miestas
Gyvenvietė Klaipėda
Adresas Statybininkų pr. 51
Statybinė medžiaga plytų mūras
Pastatyta 2013 m.
Senoji sentikių bendruomenės cerkvė Statybininkų pr. 84

Klaipėdos Dangun ėmimo ir Mykolo sentikių cerkvė – naujai pastatyta sentikių cerkvė Klaipėdoje, Statybininkų pr. – Minijos g. kampe.

Statyboms paaukotos tikinčiųjų bendruomenės, vienijančios iš viso apie 10 tūkst. sentikių, bei verslininkų lėšos. Projekto sąmatinė vertė – apie 5 mln. litų.[1] Cerkvėje vienu metu gal tilpti apie šimtas žmonių.

Klaipėdos sentikių religinės bendruomenės senoji cerkvė, taip pat įsikūrusi Statybininkų prospekte, nr. 84, yra perdaryta iš gyvenamojo namo, patalpos mažos, o žmonių į mišias susirenka daug. Per šventes čia atvyksta net apie tūkstantį tikinčiųjų. Dėl vietos stokos jiems tenka buriuotis prieangyje ir kieme. Todėl buvo apsispręsta statyti naują cerkvę.[2]

Cerkvė su pagalbinėmis patalpomis užima apie 600 kvadratinių metrų plotą. Taip pat yra bendruomenės namai su poilsio kambariais, biblioteka, mokymo klasėmis, dvasininko gyvenamosiomis patalpomis. Komplekse numatyta įrengti dvi šarvojimo sales.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Cerkvė pradėta statyti 2010 m. pabaigoje. 2013 m. vasarą iškelti du maždaug po toną sveriantys auksu tviskantys kupolai, kartu su kryžiais, sveriančiais po 200 kg.

Naujoji cerkvė atidaryta 2013 m. pabaigoje, pašventinta 2016 m. lapkričio 21 d. – Arkangelo Mykolo dieną.[3]

Architektūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bizantiško stiliaus cerkvę suprojektavo architektas Vytenis Mazurkevičius. Patalpų interjerą padėjo kurti ilgametis Jūros šventės vyriausiasis dailininkas Anatolijus Klemencovas.

Maldos namų architektūra yra griežtai tradicinė. Ji 27 metrų ilgio ir 13 metrų pločio. Pagrindinį bokštą vainikuoja paauksuotas kupolas ir neogotikinis špilis. Aukštis su kryžiumi siekia 46 metrus. Pačios cerkvės kraigas iškyla iki 18 metrų. Kryžiai orientuoti tradiciškai į rytų pusę. Kupolus ir kryžius gamino rusų meistrai iš Volgodonsko miesto (pietų Rusija). Jie pagaminti iš auksą imituojančios medžiagos. Varpai lieti Lenkijoje. Interjero puošyboje dominuoja ikonostasas (medinė, ikonomis dekoruota cerkvės pertvara, skirianti altorių nuo likusios cerkvės erdvės), apie 100 ikonų. Jis sukurtas visos stačiatikių bendruomenės pastangomis. Daugelis žmonių cerkvei dovanojo namuose protėvių išsaugotas senas ikonas, aukojo pinigus, už kuriuos buvo perkamos kitos.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]