Kitab-i-Aqdas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Kitáb-i-Aqdas arba Aqdas yra svarbiausia Bahajų tikėjimo knyga, parašyta Baha'u'llah, religijos įkūrėjo. Šis darbas buvo parašytas arabų kalba ir pavadintas arabiška antrašte al-Kitáb al-Aqdas, tačiau knyga dažniausiai vadinama persišku atitikmeniu Kitáb-i-Aqdas, kuris buvo duotas paties Baha'u'llah. Kartais minimas tiesiog kaip „Aqdas“, „Visų Švenčiausioji Knyga“, „Įstatymų Knyga“ ir rečiau „Aqdas Knyga“.

Dažniausiai nurodoma, kad knyga baigta rašyti apie 1873 metus, tačiau yra pagrindo manyti, kad bent dalis veikalo buvo parašyta anksčiau[1]. Baha'u'llah išsiuntė keletą rankraščių kopijų Irano bahajams praėjus keletui metų po Kitáb-i-Aqdas apreiškimo, o 1890-91 m.(1308 A.H.) metais suorganizavo knygos originalaus arabiško teksto publikavimą Bombėjuje.

Kitáb-i-Aqdas yra vadinamas bahajų mokymų „Knygų Motina“ ir „Ateities pasaulio civilizacijos Chartija“ (God Passes By, p. 213[2]). Vis dėlto tai nėra vien tik „įstatymų knyga“: didelė jos turinio dalis susijusi su kitais dalykais, ypač etiniais pamokymais, ir skiriama įvairiems individualiems asmenims, grupėms ir vietovėms. Kitáb-i-Aqdas taip pat aptaria bahajų administracinių institucijų steigimą, bahajų religinę praktiką, asmens įstatymus, baudžiamąją teisę, socialinius principus ir pranašavimus.

Turinys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kitáb-i-Aqdas yra papildytas šiais rinkiniais:

 • „Klausimai ir atsakymai“, kurį sudaro 107 Zaynu'l-Muqarrabin užduotų klausimų Baha'u'llah dėl įstatymų pritaikymo ir Baha'u'llah atsakymai į šiuos klausimus;
 • „Kai kurie tekstai, apreikšti Baha'u'llah“;
 • Įstatymų ir priesakų santrauka, parengta Shoghi Effendi;
 • Visuotinių Teisingumo Rūmų parengtos aiškinamosios pastabos.

Shoghi Effendi padalijo knygos turinį Įstatymų ir priesakų santraukoje į 6 temines dalis:

 1. Abdu'l-Baha paskyrimas Baha'u'llah įpėdiniu
 2. Globėjų institucijos įkūrimo numatymas
 3. Visuotinių Teisingumo Rūmų institucija
 4. Įstatymai, įsakai ir pamokymai
 5. Specialūs raginimai ir įspėjimai
 6. Įvairūs kiti dalykai

Be to, įstatymai padalinti į keturias grupes:

A. Malda
B. Pasninkas
C. Asmens gyvenimo įstatymai
D. Įvairiapusiški įstatymai, įsakai ir pamokymai.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kitáb-i-Aqdas teksto paieškos įrankis (anglų k.)

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. Walbridge, John. „Aqdas, Kitab-i- (al-Kitab al-Aqdas, the Most Holy Book)“. Bahá'í Library. Suarchyvuotas originalas 2010-08-09. Nuoroda tikrinta 29 April 2009.
 2. Effendi, 1944: 213