Kiruna

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kiruna
šved. Kiruna
   Kiruna vapen.svg   
Kiruna.jpg
Miesto panorama
Laiko juosta: (UTC+1)
------ vasaros: (UTC+2)
Valstybė Švedijos vėliava Švedija
Lėnas Norbotenas
Įkūrimo data 1900
Gyventojų (2005) 18 154
Plotas 15,92 km²
Tankumas (2005) 1 140 žm./km²
Tinklalapis [1]
Commons-logo.svg Vikiteka Kiruna
Kirčiavimas Kìruna

Kiruna − miestas šiaurės Švedijoje, Laplandijoje, Norboteno lėne, Kirunos komunoje.

Miestas garsėja savo Ledo viešbučiu, kuris pilnai pastatytas iš ledo ir kiekvienais metais yra rekonstruojamas. Taip pat Kirunoje yra bažnyčia − vienas didžiausių medinių pastatų visoje Švedijoje, kuri pastatyta gotikos stiliumi, o altorius − moderno.

Kiruna nuo šiaurės poliarinio rato yra nutolusi tik 145 km. Todėl, nuo gegužės 30 d. iki liepos 15 d. Kirunoje būna poliarinė diena, o poliarinė naktis gaubia miestą gruodžio−sausio mėn.

75 km į vakarus nuo Kirunos yra aukščiausias kalnas Švedijoje − Kebnekaisė, kuris puikiai matomas iš miesto centro.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kirunos pavadinimas kilęs nuo samių kalbos žodžio Giron, kuris reiškia „baltas paukštis“. Šis paukštis pavaizduotas ir miesto herbe kartu su alcheminiu geležies ženklu. Ženklas simbolizuoja, kad miestas garsėja kalnakasybos pramone. Čia išgaunama daug geležies, nes šalia miesto yra dideli telkiniai geležies rūdos.

Archeologiniai radiniai rodo, kad šis regionas buvo apgyvendintas mažiausiai prieš 6000 metų. Kirunos vietoje gyventojai ėmė kurtis apie 1900 m., o miesto teisės Kirunai suteiktos 1948 m. Dauguma pastatų statytų iki 1920 m. buvo nugriauti ir pastatyti nauji.

Miesto perkėlimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Apie 18 tūkst. gyventojų turintį miestą nutarta perkelti į kitą vietą, už trijų kilometrų į rytus, dėl geležies rūdos telkinio. Jis Kirunoje eksploatuojamas požeminiu būdu, todėl kasant rūdą, žemėje lieka ertmės, randasi plyšių, kyla grėsmė pastatams susmegti. Perkraustymo pabaiga suplanuota maždaug 2040-aisiais. Vertingi namai bus išardyti, pervežti ir surinkti iš naujo.[1]

Sportas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]