Kiogen

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką

Kiogen (狂言 pažodžiui "pamišę žodžiai" ar "laukinė kalba") - tradicinio japonų teatro forma. Jis išsivystė kartu su No, jie kartu buvo vaidinami (kiogen buvo tam tikra pertrauka tarp No aktų) ir išlaikė glaudžius ryšius iki šių dienų. Tačiau Kiogen turinys nėra artimas simboliniui ir formaliam No teatrui, nes tai yra komiška forma ir jo pagrindinis tikslas priversti žmones juoktis.

Trumpa istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kiogen kilo iš Kinijos pramogos rūšies, kuri buvo atvežta į Japoniją VIII a. Pramoga vadinosi Sarugaku ir iš pradžių apėmė rimtą dramą ir komediją. XIV a. tos formos atsiskyrė ir virto No ir Kiogen.

Kiogen labai smarkiai paveikė vėliau susiformavusį Kabuki teatrą. Po to kai ankstyvosios storžieviškos kabuki formos buvo uždraustos XVII a. vyduryje, vyriausybė leido sukurti naują yarō-kabuki (vyrų kabuki) su sąlyga, kad jis atsiribos nuo ankstesnio kabuki nešvankybių ir bus suformuotas kiogen pavyzdžiu.

No buvo oficiali Edo laikotarpio pramoga, tad jį rėmė valstybė. Tuo metu Kiogen irgi sulaukdavo vyriausybės ir aukštų pareigūnų paramos. Po Meidži restauracijos parama nutrūko. Tuomet No ir Kiogen patyrė nuosmūkį, nes japonus pradėjo traukti "modernesnės" vakarietiškos meno formos. Tačiau kai buvęs JAV prezidentas Ulisas Grantas ir jo žmona keliavo po Japoniją 1879 m., jie parodė susidomėjimą No teatru. Jie buvo pirmieji amerikiečiai matę No ir Kiogen vaidinimus ir liko sužavėti. Jų palankumas, manoma, paskatino No ir Kiogen atgimimą.

Šiuo metu Kiogen vaidinamas kartu ar atskirai nuo No. Jo tradicijas palaiko šeimų grupės, ypač Izumi ir Okura mokyklos.

Išorinė nuoroda[redaguoti | redaguoti vikitekstą]