Kino kritika

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Kino kritika – individuali ar kolektyvinė kino kūrinių analizė. Kino kritikas yra savo srities profesionalas, apžvelgiantis kino filmus ir rašantis recenzijas, skirtas plačiajai visuomenei, paprastai laikraščiams, žurnalams ar specialiai auditorijai.

Kino kritikai tiria, analizuoja nacionalinių ir tarptautinių kino filmų kūrimą; analizuoja ir vertina tam tikrus kino filmus, autorius, stilius, mokyklas, tendencijas ir t. t.; pateikia nuomones ir vertinimus žiniasklaidoje ir specializuotuose forumuose; stebi kuriamus kino filmus; konsultuoja kino filmų ir vaizdo juostų platintojus.

Filmų kritikai darbuojasi kino teatruose, filmų ir vaizdo įrašų bibliotekose, interneto, žurnalinių leidinių, redaktorių kabinetuose, radijo ir televizijos studijose ir taip toliau.

Kino kritikai savo darbui naudoja filmus ir vaizdo įrašus, dokumentus, archyvus, specializuotus leidinius, garso ir vaizdo įrašų įrangą bei priemones.

Norintiems tapti šios srities profesionalais rekomenduojama įgyti aukštesnįjį ar aukštąjį išsilavinimą pageidautinoje srityje, susijusioje su žiniasklaidos ar kino studijomis. Labai svarbu ir pomėgis menui, normalus regėjimas, klausa, domėjimasis abstrakčiu menu bei vaizdinis mąstymas, dėmesingumas, šalinis mąstymas ir suvokimas, sugebėjimas suprasti auditoriją, estetinė kultūra, žurnalistiniai įgūdžiai, kalbos įgūdžiai ir plačios bendros žinios. Tačiau praktika rodo, kad kino kritikai gali turėti patį įvairiausią išsilavinimą.

Lietuva[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuvoje veikia ir Kino kritikų gildija. Jai priklauso: Nijolė Andrijauskienė, Irina Arefjeva, Gražina Arlickaitė, Vytautas Baniulis, Rūta Birštonaitė, Vilija Daugirdaitė, Vaidas Jauniškis, Nertinga Kažukauskaitė, Izolda Keidošiūtė, Audronis Liuga, Pranas Morkus, Rūta Oginskaitė, Rasa Paukštytė, Roma Pauraitė-Puplauskienė, Živilė Pilipavičienė, Živilė Pipinytė, Kristina Svilienė, Rimantas Šavelis, Skirmantas Valiulis, Linas Vildžiūnas (gildijos patikėtinis), Jūratė Visockaitė ir Sonata Žalneravičiūtė.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]