Kinijos uzbekai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta nuorodų į šaltinius
(pažymėtas nuo 2020 m. lapkričio).

Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su nuorodomis į šaltinius.
Kinijos uzbekas

Kinijos uzbekai – Kinijos gyventojai, kilę iš Centrinės Azijos. Jie atvyko į rytų Sindziangą kaip šilko, arbatos, porceliano ir kitų prekių prekiautojai. Kai kurie iš jų pasiliko, apsigyveno ten ir tapo šilko audėjais, ūkininkais ir galiausiai verslininkais. Uzbekų migracija į Xinjiang tęsėsi iki XX amžiaus, taip pat kaip migracija iš Xinjiang. Konkurencija su rusų tolimaisiais prekiautojais privertė daugelį imtis vietinės prekybos, amato ar sunkaus darbo.

Šiuo metu uzbekų gyventojų skaičius Kinijoje sudaro apie 14,592 (1990 m.), 1 % visos uzbekų tautos.

Kultūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kadangi Kinijoje labai mažai uzbekų ir jie yra taip plačiai išplitę, jie dažnai tuokiasi su uigūrais ir totoriais. Iš tiesų, yra labai sunku atskirti uzbekus nuo uigūrų. Vienas skiriamasis ženklas tai kepurės forma: uzbekai nešioja apvalias kepures, o uigūrai – keturkampes tiubiteikas. Kitas skiriamasis ženklas – tai siuvinėjimo dailyraštis ant vyriškų ir moteriškų drabužių.

Uzbekų visuomenėje dominuoja vyrai, kaip ir kitose musulmoniškuose kraštuose. Svarbiausiai yra genties ar klano interesai, tik paskui tautiniai. Uzbekai yra šnekūs, judrūs ir atkaklūs. Jie laikomi gabiausiais verslininkais Vidurinėje Azijoje.

Medresos (religinės mokyklos mečetėse) uždarytos, kadangi buvo įvesta kiniško išsilavinimo sistema.