Kilimo mazgo heliocentrinė ilguma

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite.

Kilimo mazgo ilguma (☊ arba Ω) yra vienas iš orbitinių elementų, naudojamų apsakyti objekto orbitai kosminėje erdvėje. Tai kampas nuo atskaitos krypties, vadinamos ilgumos pradžia, iki Kilimo mazgo ilgumos, kai matuojama atskaitos plokštumoje.[1] Kilimo mazgas yra taškas, kuriame objekto orbita kerta atskaitos plokštumą. Paprastai naudojamos atskaitos plokštumos ir ilgumos pradžios yra:

  • Geocentrinei orbitai, Žemės pusiaujas naudojamas, kaip atskaitos plokštuma ir pavasario lygiadienio taškas kaip ilgumos pradžia. Kampas matuojamas į rytus (arba, žiūrint iš šiaurės ašigalio, prieš laikrodžio rodyklę).
  • Heliocentrinei orbitai, ekliptika kaip atskaitos plokštuma ir pavasario lygiadienio taškas kaip ilgumos pradžia. Kampas matuojamas prieš laikrodžio rodyklę (žiūrint iš ekliptikos šiaurės).
  • orbitai už Saulės sistemos ribų, plokštuma, kuri liečia dangaus sferą dominančioje vietoje (vadinama dangaus plokštuma ), naudojama, kaip atskaitos plokštuma, ir statmena projekcija stebėtojo kryptimi į šiaurinį dangaus polių, kaip ilgumos pradžia. Kampas matuojamas į rytus (arba, kaip mato stebėtojas, prieš laikrodžio rodyklę) žiūrint iš šiaurės į mazgą. [2] , pp.   40, 72, 137;   [3] , sk. 17.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Parameters Describing Elliptical Orbits, web page, accessed May 17, 2007.
  2. The Binary Stars, R. G. Aitken, New York: Semi-Centennial Publications of the University of California, 1918.
  3. Celestial Mechanics, Jeremy B. Tatum, on line, accessed May 17, 2007.