Pereiti prie turinio

Kietasis detektyvas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Kietasis detektyvas (angl. Hardboiled detective) – literatūros rūšis, jungianti klasikinį detektyvą ir nuarą.

Kūrinio pagrindinis herojus yra detektyvas, dažnai pats tampantis nusikaltimo liudininku arba sulaukiantis užsakymo ištirti nusikaltimą. Žinomiausi šių kūrinių veikėjai, veikiantys ne viename kūrinyje: Filipas Marlou, Mike Hammer, Sam Spade, Lew Archer.

Pradininkai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kietojo detektyvo pradininku laikomas Carroll John Daly[1] ir jo apsakymas „The False Burton Combs“, išspausdintas 1922 m. gruodį žurnale „Black Mask“. Netrukus šį žanrą išpopuliarino rašytojas Dashiell Hammett ir vėliau rašyti pradėję James M. Cain ir Raymond Chandler. Kietojo detektyvo klestėjimo laikas yra JAV XX a. 4–6 dešimtmečiai.[2][3]

Ypatybės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Priešingai negu įprastame senoviniame detektyve, kietajame detektyve ne taip svarbu yra intelektas ir veiksmo logika, kūrinio pagrindu tampa fizinė jėga, susišaudymai ir veiksmas. Sekliui, kad sėkmingai išnarplioti nusikaltimą, taip pat tampa svarbūs nusikaltėlių pasaulio žinios, gudrumas ir gyvenimiška patirtis. Veiksmas vystosi itin greitai, įtamptai ir nenuspėjamai, o pagrindinis herojus dažnai pats nukenčia nuo policijos, nes retsykiais priverstas nusižengti įstatymui.

1917 m. žurnale „Adventure“ pradėti spausdinti rašytojo Gordon Young apsakymai dėl savo įtampos laikomi netgi „kietesniais“ negu tradicinis „kietasis detektyvas“ ir nėra priskiriami šiam žanrui.[4]

Detektyvo žanrui suklestėti 4 praėjusio amžiaus dešimtmetyje padėjo populiarūs bulvariniai žurnalai „Black Mask“, „Dime Detective“ ir „Detective Fiction Weekly“.[5][6]

Dabartiniu metu „kietajam detektyvui“ priskiriami visi kriminaliniai romanai, kuriuose svarbiausia yra ne veiksmo logika, o veiksmas. Netgi pirmieji Ian Fleming romanai apie Džeimsą Bondą taip pat turi „kietojo detektyvo“ elementų, nors yra gerokai arčiau realybės negu tradicinis detektyvas. Taip pat „kietasis detektyvas“ turi sąsajų su nuaro romanais, nors pastaruose daugiau dėmesio skiriama žmogaus asmenybei.

Autoriai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žymiausi „kietojo detektyvo“ autoriai yra šie: James Ellroy, Paul Cain, Sue Grafton, Chester Himes, Paul Levine, John D. MacDonald, Ross Macdonald, Walter Mosley, Sara Paretsky, Robert B. Parker, Mickey Spillane, Dashiell Hammett ir Raymond Chandler.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Ousby, I (1995). „Black Mask“. The Cambridge Guide to Literature in English. p. 89.
  2. Collins, Max Allan (1994). „The Hard-Boiled Detective“. In de Andrea, William L (red.). Encyclopedia Mysteriosa. MacMillan. pp. 153–4. ISBN 978-0-02-861678-0.
  3. Abbott, Megan (2002). The Street Was Mine: White Masculinity in Hardboiled Fiction and Film Noir. pp. 2–3..
  4. „Pulps“. Encyclopedia Mysteriosa. MacMillan. 1994. pp. 287–9. ISBN 978-0-02-861678-0. {{cite encyclopedia}}: Citata turi nebenaudojamą parametrą |authors= (pagalba) "Extremely tough, unsentimental and lethal, Everhard foreshadowed the hard-boiled characters of the following decade".
  5. „Pulps“. Encyclopedia Mysteriosa. MacMillan. 1994. pp. 287–9. ISBN 978-0-02-861678-0. {{cite encyclopedia}}: Citata turi nebenaudojamą parametrą |authors= (pagalba)
  6. „Mystery Time Line: Hard-Boiled Mysteries“. MysteryNet. Suarchyvuotas originalas 2006-10-21. A brief survey of the genre's early days, focusing on Black Mask.