Pereiti prie turinio

Kiaulinis kaspinuotis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Taenia solium
Kiaulinis kaspinuotis (Taenia solium)
Kiaulinis kaspinuotis (Taenia solium)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Plokščiosios kirmėlės
( Platyhelminthes)
Klasė: Kaspinuočiai
( Cestoda)
Būrys: Cyclophyllidea
( Cyclophyllidea)
Šeima: Taeniidae
( Taeniidae)
Gentis: Taenia
( Taenia)
Rūšis: Kiaulinis kaspinuotis
( Taenia solium)
Binomas
Taenia solium
Linnaeus, 1758

Kiaulinis kaspinuotis (Taenia solium) – kaspinuočių klasės parazitinė plokščioji kirmėlė. Liga, kurią sukelia kiaulinis kaspinuotis, vadinama tenioze.

Žmogus užsikrečia kaspinuočio lervomis valgydamas žalią ar nepakankamai termiškai apdorotą kiaulieną, kurioje yra parazito lervų. Parazituoja žmogaus plonojoje žarnoje, o lervinė stadija retais atvejais gali apsistoti žmogaus akyse, smegenyse. Tarpiniai šeimininkai: kiaulės, šernai, katės, šunys. Kūno ilgis 2-3 metrai. Nareliai trumpi ir platūs. Galvutės sandara: turi 4 raumeninius siurbtukus ir straubliuką su chitininių dantukų vaininku. Galvutė pereina į trumpą nesegmentuotą kaklelį. Nesubrendusio narelio sandara: Narelis padengtas odos ir raumenų maišu, kurio viršutinis sluoksnis vadinamas tegumentu. Kaspinuotis neturi virškinimo ir kvėpavimo sistemos. Kenkia šeimininkui pasisavindamas dalį maisto medžiagų ir išskirdamas toksiškus medžiagų apykaitos produktus. Šalinimo sistema: protonefridinio tipo. Nervų sistema būdinga kaspinuočiams. Po visą narelį išsišakoja hermafroditinė lytinė sistema. Kūno ertmių nėra, visus tarpus užpildo parenchima. Moteriška lytinė sistema: kiaušidė su 3 skiltimis, o toliau tokia pat, kaip būdinga kaspinuočiams. Vyriška lytinė sistema būdinga kaspinuočiams. Subrendusio narelio sandara: užpildytas išsišakojusios gimdos, kiti lytiniai organai sunykę. Vystymosi ciklas: subrendęs narelis su kiaušinėliais pasišalina iš žmogaus organizmo. Juos prarija kiaulės arba kiti tarpiniai šeimininkai, kurių žarnyne išeina lervos – onkosferos. Jos patenka į kraujotakos sistemą ir yra išnešiojamos po visą organizmą. Raumenyse iš onkosferų išsivysto viriai (cisticerkai).

Jei žmogus užsikrečia kiaulinio kaspinuočio kiaušiniais (iš aplinkos arba kai žarnyne yra kaspinuotis ir vemiant jo kiaušinių patenka į skrandį), jis kaspinuočiui tampa tarpiniu šeimininku. Šiuo atveju su kraujo tėkme parazito užuomazgų patenka į įvairius organizmo audinius. Žmogaus raumenyse, odoje, smegenyse įsikūrusios kaspinuočio lervos – cisticerkai – sukelia pavojingą ligą – cisticerkozę.